Новий меморандум співпраці з МВФ: доступні гроші чи посилення зовнішнього контролю?
Автор: Антон Найчук, директор Фонду громадської дипломатії

Офіс Президента й Кабінет Міністрів України продовжують інтенсивну роботу з Міжнародним валютним фондом для отримання чергового кредиту на підтримку української економіки. Слід визнати, що міжнародні кредитори сповна використали слабку переговорну позицію української сторони. Спершу вони в односторонньому порядку змінили програму співпраці після того, як підштовхнули Президента й депутатів протягнути закони про банки та ринок землі, які ще будуть оскаржені в Конституційному суді. Як виявилося, таких дій було недостатньо, й МВФ пішов ще далі.

Нова кредитна програма співпраці у форматі stand-by розрахована на 18 місяців й об’єм траншів на 5 млрд. доларів. Перший переказ очікують на початку червня, а НБУ планує використовувати його для часткового перекриття бюджетного дефіциту. Ось тільки меморандум, який потрапив до рук журналістів, викликає багато питань, щодо того, а чи не дуже дорого нам обходиться черговий кредит?

МВФ вирішив радикально підійти до питання контролю над політичними й економічними процесами в Україні, що знайшло своє відображення в ключових положеннях документа.

Підвищення тарифів. Західні кредитори вимагають формування ринкових цін на газ й опалення, що незабаром негативно відобразитися на розмірі платіжок. Крім того, планується більш жорстке законодавство для контролю над людьми, які не можуть, не хочуть або не мають можливості вчасно оплачувати комунальні платежі.

Податковий тиск. МВФ хоче забезпечити стабільність й стійкість бюджету шляхом посилення податково-бюджетної політики. Таким чином, великі очікування покладені на митні й податкові збори, тому якісний та кількісний збір податків лежить в основі подальшого обслуговування зовнішнього боргу держави. Надії малого й середнього бізнесу на пільги під час виходу з кризи поступово випаровуються.

Соціальна політика. Меморандум акцентує увагу на необхідності продовження пенсійної реформи 2017 року й «стимулювання» людей пенсійного віку для більш тривалої роботи. Між рядків читається чергове збільшення пенсійного віку. Планується реалізація проекту накопичувальних пенсій.

Попри те, що медична реформа імені Супрун оголила численні проблеми, продемонструвала неготовність системи до великих викликів, привела до закриття лікарень та звільнення лікарів, й навіть з урахуванням того, що Володимир Зеленський вирішив переглянути другий етап реалізації цієї провальної реформи, позиція МВФ кардинально відрізняється. Одна з вимог – продовження розпочатої реформи.

Освіта. Меморандум передбачає оптимізацію мережі освітніх установ. Є побоювання щодо того, що аналог «реформи Супрун» спробують реалізувати у сфері освіти, тільки в першому випадку гроші повинні були йти за пацієнтом, а в цьому – за студентами й учнями. Ключова загроза полягає в тому, що сільські школи чи університети регіонального рівня можуть «потрапити під ніж». Можливо, в контексті скорочення бюджетних витрат такий підхід дасть результат, але може привести до масового звільнення вчителів та викладачів. Крім того, з потенційною ліквідацією регіональних вишів складніше буде отримати вищу освіту для молоді, оскільки не всі зможуть потрапити на бюджет в центральні університети країни й ще менше – матимуть можливість оплатити недешеве навчання.

Енергетика. МВФ хоче посилити роль наглядової ради «Нафтогазу», й внести зміни в статут організації в частині корпоративного управління. Фактично підприємство стане окремою державою, а ще, якщо враховувати, що наглядова рада формується з великої кількості авторитетних іноземців та за рекомендаціями наших західних партнерів, «Нафтогаз» може фактично вийти з-під контролю керівництва країни.

Для об’єктивності, слід зазначити й позитивний елемент політики МВФ на цьому напрямку. Для збільшення рівня видобутку газу й сприяння енергетичної незалежності України планується спростити процедури отримання дозволів на розвідку й розробку газових родовищ, з одночасним залученням інвестицій. Реалізація цього положення на практиці може отримати досить позитивний ефект. Головне, щоб цілі не розходилися з практичними діями.

Банківська сфера. Напередодні парламент України прийняв резонансний закон про банки, який крім заборони на повернення банків попереднім власникам (звідси назва «антиколомойський), наділяє безпрецедентними повноваженнями НБУ. Меморандум доповнює проголосований закон в частині посилення контролю та вимог до банківського капіталу, скорочення проблемних кредитів. В таких умовах, не слід виключати нової хвилі «банкопаду» під приводом неспроможності й невідповідності новим вимогам. Очікується удар й по Ігорю Коломойському, тому що МВФ прагне залучати до відповідальності недобросовісних власників банків та використовувати всі можливі ресурси для повернення незаконно виведених активів збанкрутілих банків.

Юридична сфера. З липня НАБУ отримає право вести прослушку й отримає для цього всі необхідні умови. За сприяння МВФ, НАБУ будуть перетворювати в центральний орган боротьби з корупцією й своєрідний інструмент впливу західних партнерів на політичні процеси всередині країни. Спроби парламентаріїв відправити у відставку Артема Ситника, з високою ймовірністю, будуть нівельовані. У будь якому випадку, МВФ поставить таку вимогу.

Також кредитори готові взятися за оптимізацію діяльності судової системи. Одним з механізмів зміцнення верховенства права стане створення спеціальної комісії для відбору кандидатів до вищих судових органів. Склад комісії сформують також за рекомендаціями західних партнерів. Таким чином, зовнішні актори хочуть отримати додаткові важелі впливу на юридичну систему України.

Є бачення щодо антимонопольного комітету. Цю інстанцію хочуть істотно посилити, наділити її правом проведення обшуків, вилучення документів, обміном інформацією з іншими інституціями, а також надати рішенням статус «обов’язкові для виконання».

Перераховані положення складають основу вимог МВФ для організації подальшої співпраці. Не складно помітити, що кредитні кошти Україні надають під дуже суворі умови. Використовуючи складне економічне становище нашої держави, західні партнери збільшують власний вплив на формування політичного, економічного та юридичного порядку денного. Такі умови ставлять в складну ситуацію Президента України та Кабінет Міністрів, оскільки виконання всіх елементів меморандуму суперечить багатьом програмам й обіцянкам керівництва країни.

Популярні публікації