Нормандський формат та загроза дострокових виборів в Німеччині – нові виклики для Ангели Меркель
Автор: Антон Найчук, директор Фонду громадської дипломатії

Підготовка до зустрічі у Нормандському форматі знаходиться на завершальній стадії, а усі учасники висловили очікування з приводу конструктивної роботи над пошуком компромісних рішень. Проте, не очікувано трапилась подія, яка загубилась на фоні інших міжнародних новин, але при певних обставинах може мати довгострокові наслідки та стати так званим «чорним лебедем» для одного з ключових учасників переговорного процесу.

30 листопада на голосуванні за керівний склад Соціал-демократичної партії Німеччини перемогу здобули Норберт Вальтер-Бор’янс і Саскія Ескен. Новина б не мала фундаментального значення, але амбітні політики обійшли в голосуванні конкурента Олафа Шольца, який виступав одним з ініціаторів коаліції з ХДС/ХСС, що раніше зупинила розгортання політичної кризи в Німеччині після парламентських виборів 2017 року. Норберт Вальтер-Бор’янс і Саскія Ескен критично налаштовані щодо союзу з ХДС/ХСС, відкрито демонструючи свою позицію. Вони вже натякнули на необхідності перегляду положень коаліційної домовленості – документу, який стримував від розпаду хиткий союз ХДС/ХСС і соціал-демократів. Реалізацію своїх планів дует політиків може розпочати вже з 6 грудня, коли їх затвердять на з’їзді соціал-демократів.

Перегляд коаліційної угоди може стати суттєвим випробуванням для Ангели Меркель та змусити її повторно вдаватись до політичного маневрування, у чому вона неодноразово проявляла майстерність за час своєї політичної каденції. Річ у тому, що затвердження чинних домовленостей раніше змусило канцлера йти на суттєві поступки соціал-демократам, провокуючи конфлікти інтересів в середині блоку ХДС/ХСС. Потреба у прийнятті нових ультиматумів і вимог загрожує черговим послабленням позицій Ангели Меркель в лавах власної політичної партії та ставитиме під загрозу її авторитет.

В таких обставинах, не варто виключати практичне втілення найбільш деструктивного сценарію розгортання подій: перемовини з приводу внесення змін в коаліційні домовленості провалюються, більшість розпадається, актуалізується питання дострокових виборів і Німеччина знов перебуває у кроці від політичної кризи.

У разі необхідності дочасного голосування перспективи Ангели Меркель та її партії не виглядають такими райдужними. Новий лідер Християнсько-Демократичного Союзу Аннегрет Крамп-Каренбауер поки не проявила лідерських якостей своєї попередниці у питаннях партійного будівництва. Її не вдалось консолідувати навколо себе ні політиків, ні електорат. Вона неодноразово ставала жертвою незручних інформаційних приводів через свої неоднозначні висловлювання. Ходять чутки, що навіть Ангела Меркель не задоволена своєю наступницею та обережно шукає іншого кандидата, щоб не провокувати розколу в партії.

Окрім того, дострокові вибори загрожують посиленням позицій традиційно проросійської партії «Альтернатива для Німеччини», які в пошуках додаткової підтримки все частіше заходять на електоральне поле соціал-демократів, намагаючись скористатись помітною кризою Соціал-демократичної партії й перетягнути на себе частину їх виборців.

Можливість ще однієї фази загострення внутрішньополітичної ситуації в країні стане небезпечним викликом для Ангели Меркель, а загроза проведення дострокових виборів для неї взагалі не на часі. Чи може негативний розвиток подій відобразитись на активності німецького канцлера у питаннях забезпечення миру в Україні? З високою долею ймовірності, так.

Потреба сфокусуватись на збереженні коаліції відволікатиме німецького канцлера від зовнішньополітичного треку, а послаблення позицій в середині країни, матиме наслідки й на міжнародній арені. Саме тому, варто зважати, що у короткостроковій перспективі роль Ангели Меркель у вирішенні українського питання може мінімізуватись у зв’язку з внутрішньополітичними обставинами.

Водночас, у разі відсутності компромісних рішень та без вироблення чітких контурів подальших дій сторін в рамках зустрічі у Нормандському форматі 9 грудня, зростатиме вірогідність остаточного провалу мінських домовленостей – проекту, активну участь у розробці якого брала саме Ангела Меркель. Німецький канцлер може отримати додаткові репутаційні втрати та зазнати поразки на українському напрямі, що разом з можливістю появи проблем у внутрішньополітичних справах, змушуватиме Ангелу Меркель або форсувати переговорний процес або очікувати не найкращого закінчення політичної кар’єри. В таких обставинах, не варто виключати бажання канцлера будь-якою ціною закрити український кейс та запустити процес політичного врегулювання навіть без особливого врахування інтересів офіційного Києва. Окрім того, особливий інтерес для політика становитиме знаходження консенсусу між Володимиром Зеленським і Володимиром Путіним з приводу укладання нового контракту на транзит російського газу через українську територію.

Готуючись до зустрічі у Нормандському форматі, українському керівництву необхідно не тільки сформулювати власні червоні лінії та розмірковувати як обійти червоні лінії росіян, але й брати до уваги суб’єктивні фактори, що впливатимуть на переговорні позиції наших партнерів – Німеччини та Франції. В гіршому випадку, сліпі переконання в одностайності політичних союзників обмежуватиме прагматизм підходів при відстоюванні національних інтересів.

Популярні публікації