Користь від коронавірусу кандидатам на праймеріз

Автор: Владислав Фарапонов, експерт аналітичного центру «Ad astra», студент університету Wright State University (США)

Будь-яка дестабілізація ситуації негативно впливає на рейтинг влади в будь-якій державі, будь то Україна, чи Сполучені Штати. Питання в тому наскільки серйозними будуть наслідки від коронавірусу, але один з найвагоміших аргументів на користь переобрання Трампа очевидно дає збій. Мова про економіку та стабільність ситуації загалом. Справа не в тому, що люди скуповують товари у магазинах, але це позначиться безпосередньо на виборах, зокрема на явці виборців, як на праймеріз, так і на загальних виборах. Для кого з кандидатів це матиме вагомий вплив на компанію та чи обвалить це рейтинг Трампа читайте детальніше.

Відлуння коронавірусу або “чорний” день для економіки Трампа
Позитивні тенденції у економіці, дійсно, є найбільшим досягненням Трампа, і це безперечно впливає на рейтинг його підтримки, як всередині республіканської партії, так і серед простих американців. Американській промисловий індекс Dow Jones на закритті торгів 12 березня обвалився на 9,99%, що стало найбільшим падінням з “чорного понеділка” 1987 року, коли він впав на 2%. Реакція Трампа, відверто, викликає більше запитань, ніж відповідей.

По-перше, спочатку президент призначив віцепрезидента Пенса відповідальним за це, розуміючи, що все одно американці чекають швидких рішень саме від президента. Це певною мірою послаблює його позиції в очах простих американців, мовляв Трамп випускає ситуацію з під власного контролю. Ще коли Трамп балотувався на посаду президента, його досвід у бізнесі багато хто розцінював як перевагу. Станом на зараз очевидно, що Трамп стає з кожним днем кращим політиком, але водночас і мало ефективним менеджером. Усі постійні перестановки в адміністрації, вакантні посади протягом перших півроку, схоже, зараз дають все більш помітно про себе знати.

Чому Трамп виявився неефективним кризовим менеджером

У США станом на зараз більше тисячі випадків зараження коронавірусом. Масові заходи, на кшталт, сезону НБА скасовані, всі конференції та поїздки всередині Штатів якщо не відмінені, то перенесені. І саме в той момент, коли американці найбільше з початку каденції Трампа очікували на його лідерство, президент більшою мірою пішов на неочікувані зовнішні кроки, але не це хвилює американців. Видання The Washington post стверджує, що Трамп теоретично міг назвати коронавірус містикою чи обманом і почати заперечувати його наявність. За даними центру контролю за хворобами, лише 8 людей по всій Америці протестовано у вівторок, натомість як у Південній Кореї щодня тестують по 10 тисяч.

Найбільш радикальні кроками, до яких вдалась адміністрація Трампа, стали заборони на перельоти з Шенгенської зони. Спочатку Трамп оголосив про те, що бан стосується Європи в цілому, за винятком Британії та Ірландії, хоча логіку в цьому простежити важко. Але найбільше американців обурює те, що Трамп збрехав про те, що страхові компанії погодились скасувати платежі, які люди мають платити за візити до лікарів, якщо у них є симптоми коронавірусу. Часто буває, що страховка не покриває всі витрати, тому громадяни мають виплатити частину самі, отже ця теза по суті грає на користь одного з опонентів Трампа — Берні Сандерса та його пропозицій. Натомість як демократи у Конгресі одноголосно готові продемонструвати американцям свою готовність подбати про кожного, Трамп на цьому фоні виступив дещо запізно. У законопроекті пропонується зробити тест на коронавірус безкоштовним (зараз це 2, 200 доларів) та оплатити зараженим громадянам 14-ти денну відпустку. Звичайно, такі пропозиції опозиційної партії на фоні очевидної кризи відразу негативно вдарять по рейтингу Трампа.

Вікові кандидати у зоні ризику під час боротьби за номінацію

Берні Сандерс доволі вміло скористався ситуацією з коронавірусом, адже його основний електоральний меседж стосується саме безкоштовної медицини. Попри провал на так званому другому “супервівторку” і суттєве відставання від Байдена, коровірус може дещо активізувати його електорат. Справа в тому, що у Сполучених Штатах, так само як і в Україні, масово вводять карантин. Звичайно, це залежить від штату, але у більшості штатів вже є випадки зараження, тому губернатори миттєво закликають заклади освіти припинити заняття. Це потенційно може збільшити явку виборців саме Сандерса, адже молодь (здебільшого студенти) і так звані “сині комірці” у штатах будуть ще більше незадоволені існуючим станом речей у медицині, або ж просто матимуть більше часу аби проголосувати раніше, чи віддати свій голос безпосередньо у день виборів. Це може бути саме те протестне голосування, на яке сподівався Сандерс із самого початку кампанії. Його заклики про політичну революцію саме у цей час можуть переконати навіть поміркованих американців необхідності безкоштовної медицини. Америка без перебільшення перебуває у схожому стані, як і після терактів 11 вересня.

Альянс кандидатів, яким 155 років на двох

З іншого боку, абстрагувавшись від коронавірусу, може скластись враження, що кампанія Сандерса вже немає шансів на порятунок. Віцепрезидент часів Обами Джо Байден впевнено лідирує у кількості делегатів, які необхідні для обрання кандидатом у президенти на з’їзді демократів влітку, майже на 150 голосів випереджаючи сенатора із Вермонта Берні Сандерса. Після другого провалу підряд багато хто очікував, що Сандерс може взагалі знятися з перегонів. Насправді особливого сенсу в цьому для нього справді немає, адже, електорат Берні у більшій мірі не готовий відразу на праймеріз підтримати “сонного Джо”, як Байдена називає Трамп. До того ж Берні Сандерс не один раз заявляв, що готовий підтримати будь-якого номінанта від Демпартії.

Особливу увагу на цьому тижні було прикуто до Мічигану, у цьому штаті Сандерс переміг у 2016 , а також там “розігрувалось” найбільше делегатів цього вівторка. Несподівано на місцевому мітингу відразу після оголошення результатів Байден закликав Сандерса об’єднати зусилля у боротьбі проти Трампа. До такої ідеї у прихильників демократичного соціаліста Сандерса, відразу виникла маса невдоволення, адже відрив у кількості голосів невеликий, а попереду ще такі штати як Флорида, Огайо та Іллінойс, де на кону ще до 400 делегатів, які, власне і можуть вирішити долю номінації.

Байдена на шляху до номінації може “потопити” лише Байден

З іншого боку, якщо Байден на дебатах у неділю, які мали відбутись без глядачів, а відбудуться у студії CNN, не потрапить у скандал, або не оконфузиться, він може знову перемогти на праймеріз вже наступного вівторка. Для нього основним небажаним електоратом є молодь, яка через карантин може у великій кількості проігнорувати голосування. Основний електорат Байдена — це люди середнього віку, які не потрапляють у групи ризику від коронавірусу. Такі прогнози звичайно можуть і не справдитись, адже є можливість раннього голосування, якою за таких епідеміологічних обставин американці збираються скористатись. У цій компанії вже було чимало сюрпризів, а лідер змінювався через декілька днів, тому коронавірус вже давно змінює її перебіг. Якби не вплив на економіку, можливо від цього виграв би сам Трамп. Проте зараз, схоже, демократи отримали ще один великий шанс переконати простих американців у тому, що Трампу не можна довіряти керувати США ще протягом ще однієї каденції.

Популярні публікації