Казахстан: актуальне за тиждень

До вашої уваги підбірка найбільш важливих новин щодо економічних процесів, державного управління, внутршньої та зовнішньої політики Республіки Казахстан за минулий тиждень. 

Економіка

1

Міністерство праці та соціального захисту населення анонсувало низку заходів, спрямованих на стимулювання внутрішньої міграції, у рамках нової концепції міграційної політики на наступні п’ять років. Серед цих заходів – розробка спеціальної регіональної програми стимулювання переселення у північні та центральні регіони, фінансова допомога у розмірі 50% вартості житла переселенцям та формування кейсу зі 100 бізнес-проектів.

«На виконання доручення глави держави щодо перегляду політики внутрішньої міграції в рамках нової концепції буде передбачено механізм організації регульованого переміщення громадян у північні та центральні регіони зі створенням робочих місць через трансферт та розширення діючих бізнес-проектів, які вже засновані в інших сферах країни», – йдеться у повідомленні на сайті міністерства.

2

У вересні Казахстан планує імпортувати до 100 тис. тонн дизельного палива із Росії, повідомив у понеділок під час брифінгу у службі центральних комунікацій міністр енергетики Болат Акчулаков.

«Очікуваний обсяг імпорту у вересні  – дві партії. Загальний обєм – до 100 тис. тонн. Однозначно, що цей обсяг буде із Російської Федерації. У нас найближчих постачальників дизпалива у такій кількості просто немає», – сказав Акчулаков.

3

Комітет із грошово-кредитної політики Національного банку ухвалив рішення зберегти базову ставку на рівні 14,5%, повідомляє прес-служба Нацбанку у понеділок.

«Комітет з грошово-кредитної політики Національного банку Республіки Казахстан ухвалив рішення встановити базову ставку на рівні 14,5% річних із відсотковим коридором +/– 1,0 в.п. Відповідно, ставка за операціями постійного доступу щодо надання ліквідності становитиме 15,5%, а щодо операцій постійного доступу щодо вилучення ліквідності – 13,5%», – йдеться в повідомленні.

Рішення, зазначили в Нацбанку, прийнято з урахуванням економічної ситуації, що складається, балансу ризиків, а також оновлених прогнозів регулятора.

4

Найближчими роками на столицю Казахстану очікує дефіцит теплової енергії, проте будівництво ТЕЦ-3 може затягнутися. Проблема полягає в тому, що підрядник не виконує необхідних робіт у зазначені терміни, повідомив у вівторок під час засідання уряду акім міста Алтай Кульгінів.

«Найближчими роками можливо буде дефіцит обсягу споживання теплової енергії. У зв’язку з цим нами реалізується низка інфраструктурних проектів. Наразі відновлено будівництво ТЕЦ-3», – сказав Кульгінов.

За його словами, будівництво нової ТЕЦ дозволить збільшити потужність теплової енергії на 440 г Гкал/год.

5

Виступаючи на засіданні Інвестиційного штабу, прем’єр-міністр Аліхан Смаїлов заявив, що Казахстан веде переговори щодо релокації з 51 компанією. Серед них Youngsan, EMAG, Carlsberg, Fortescue та інші, повідомляє прес-служба прем’єр-міністра.

На стадії попередніх переговорів економічний блок уряду перебуває із компаніями Canon, Kronospan, Alstom, Haier та інші. Загальний список компаній, чиї виробництва хотів би легалізувати Казахстан, включає 310 підприємств.

За словами Смаїлова, великі компанії готові інвестувати у виробництво та створювати нові робочі місця у країні. Однак із ними необхідно укладати інвестиційні контракти, за новими проектами – давати гарантії стабільності податкового законодавства.

 «У нас зараз відкривається вікно можливостей, пов’язане із бажанням низки інвесторів здійснити релокацію своїх виробництв. Міністри і акими повинні докласти всіх зусиль з оперативного вирішення питань, що виникають у цьому напрямку», – сказав Аліхан Смаїлов.

 

Політика

1

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв у четвер увечері поговорив телефоном із російським колегою Володимиром Путіним, інформує Акорда. Токаєв подякував Путіну за згоду взяти участь у серії самітів, які відбудуться в Астані у середині жовтня. У цей час у столиці Казахстану відбудуться саміти СНД, СВМДА, а також «Центральна Азія – Росія». Президенти «зазначили ефективну взаємодію урядів щодо реалізації домовленостей, досягнутих на найвищому рівні», повідомила також Акорда.

2

Політик Аміржан Косанов заявив, що має намір брати участь у позачергових президентських виборах восени цього року. На минулих президентських виборах у 2019 році, згідно з офіційними результатами голосування, Косанов набрав 16,23% голосів. Нинішній президент Касим-Жомарт Токаєв переміг, набравши за офіційними даними 70,96% голосів. Незалежні спостерігачі заявляли, що, за їхніми даними, кількість тих, хто проголосував за Аміржана Косанова лише в Алмати перевищує офіційні результати як мінімум на 20 тис. осіб, і вимагали визнати підсумки виборів нелегітимними.

3

У п’ятницю у мажилісі презентували поправки до законодавства, спрямовані на реалізацію послання президента Касим-Жомарта Токаєва від 16 березня. Поправки передбачають скорочення повноважень глави держави, перегляд порядку формування палат парламенту та низку його функцій, перехід до змішаної виборчої системи, модернізацію виборного процесу та перейменування посади «державного секретаря» на «державного радника». Спрощуються процедури реєстрації політичних партій – зниження кількісного порогу для реєстрації політичних партій із 20 тис. до 5 тис. членів; зниження вимог щодо мінімальної чисельності регіональних представництв політичних партій з 600 до 200 осіб; скорочення вимог щодо мінімальної чисельності ініціативної групи громадян для створення політичної партії з 1 тис. до 700 осіб; збільшення термінів проведення установчого з’їзду щодо створення політичної партії, формування філій новостворених політичних партій з двох до трьох місяців.

4

Навіть якщо перший президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв і захоче взяти участь у виборах восени, він не зможе цього зробити згідно із законом, повідомила у п’ятницю журналістам віце-міністр юстиції Алма Муканова.

«Згідно з поправками, ухваленими на республіканському референдумі, з Конституції було виключено норму, яка говорила, що вимога обиратися президентом більше двох разів поспіль не поширюється на першого президента», – сказала Муканова.

5

Депутати мажилісу з групи «Жаңа Қазақстан» виступили за повернення колишньої назви столиці.

«У разі внесення поправок до Конституції, використовуючи цю можливість, потрібно внести до Основного закону ще одну важливу зміну. ​​Йдеться про повернення колишньої назви столиці. Вважаємо неправильним, коли за життя людини його ім’ям називається місто, до того ж народ також не прийняв нову назву столиці», – зазначається у заяві групи.

6

Коаліція демократичних сил Казахстану в понеділок на прес-конференції в Алмати, в якій взяли участь багато опозиційних політиків та громадянських активістів, виступила проти позачергових виборів президента та пообіцяла організовувати мітинги, але паралельно готувати єдиного кандидата для президентських перегонів на випадок, якщо вибори не вдасться скасувати .

«Ми втрачаємо справжній демократичний шлях. Позачергові президентські вибори, президентський термін до 7 років – ми не підтримуємо ці пропозиції Токаєва. Це відновлення авторитарного режиму Назарбаєва. Ми закликаємо активістів, опозиційних політиків, журналістів та правозахисників розпочати боротьбу», – розпочав виступ політик Рисбек Сарсенбай.

Популярні публікації