Імпорт та експорт Росії до і після вторгнення в Україну: SPA
Зростання імпорту в Росії значно збільшилося з 2021 року. Експорт набув на 22 відсотки більше на зрідженому природному газі, через що Росія змогла підготуватися до майбутнього кризису товарів.
Зі списку імпорту Росії за 21 рік були: Танкери, електроніка, обладнання для заводів, а також літаки. Також не обійшлося обмеження публікацією даних. Росія, знаючи, що в майбутньому будуть санкції накопичувала багато напівпровідників, як до війни, так і після.
З початком повномасштабного наступу Росії її імпорт зменшувався. У квітні імпорт упав на 43%, але згодом російський імпорт збільшився з квітневого мінімуму і до вересня 2022 р. досяг медіанного місячного довоєнного рівня.
Протягом двох місяців з території Росії йшли компанії та імпортери, але згодом все змінилося. Росія змогла знайти нових постачальників, налагодити логістику, збільшила платежі та вийшла на довоєнний рівень імпорту. Деякі товари можуть бути не якісні або аналоговими, але вони все ж таки є. Значно збільшили експорт такі країни як Китай, Білорусь, Туреччина, Казахстан, Киргизстан, Вірменія та Узбекистан.
Імпорт напівпровідників
Росія накопичувала напівпровідники протягом усього 2021 року Імпорт інтегральних схем до Росії збільшився з 1,1 млрд доларів США (837 млн інтегральних схем) у 2017 році до 1,6 млрд доларів США у 2021 році (998 млн інтегральних схем). Російський імпорт інтегральних схем та інших товарів, збільшився за кілька місяців до вторгнення в Україну. Вартість імпорту у грудні 2021 року зросла на 57 відсотків порівняно з імпортом у грудні 2020 року та на 32 відсотки порівняно з імпортом у грудні 2020 року. Наразі до Росії напівпровідники поставляє Китай та Гонконг, близько 55 процентів та інші експортери.
Імпорт мобільних телефонів
Apple і Samsung пішли з російського ринку мобільних телефонів та смартфонів, але їхню частку зайняв Китай. Китайські телефони замінили більш дорогі бренди, які пішли з Росії та Китай завоював 70 відсотків ринку. Інші 30 відсотків не китайського виробництва були накопичені або імпортовані за так званим паралельним ринком. У середньому ціни на смартфони підняли лише на 3%.
Ринок пральних машин, холодильників та морозилок
На ринку пральних машин, холодильників та морозилок також вплинули санкції. Більшість виробників пішли і провідні компанії, такими компаніями є американські: Indesit (24 відсотки) та Whirlpool (8 відсотків) та інші зарубіжні компанії. З відходом таких імпортерів ціни на ринку зросли і стали дефіцитними на якийсь час, відразу після вторгнення в Україну. Вже у листопаді ситуація покращилася, Росія знайшла своїх постачальників у вигляді Китаю, Туреччини та Узбекистану. Ціни були вищими ніж у порівнянні з попереднім роком, але дефіцит імпорту було вирішено.
Легкові автомобілі
Росія виробляла 1.4 мільйони автомобілів у 2021 році. Це власне виробництво, транснаціональні корпорації, або через прямі володіння заводами, а також через спільні підприємства з російськими фірмами. Популярністю користується ринок уживаних автомобілів, продано близько 5.4 млн. Імпорт же становив у сумі 7.8 млрд доларів.
Після вторгнення в Україну імпорт легкових автомобілів значно зменшився з 50 000 у січні 2022 року до 13 000 у травні 2022 року. Але вже до листопада ситуація покращилася і російський імпорт склав близько 49.3 тисяч автомобілів. Росії почали постачати машини такі країни як: Японія (23 тис., зростання на 6 відсотків з аналогічним періодом минулого року), Китай (20 тис., зростання на 70 відсотків) та інші.
Китай же постачає машини до Росії через країни посередників або підставні фірми, які не підпадають під санкції. Вони постачають як цілісні автомобілі, так і автозапчастини для повного складання. Європа, Корея та Японія практично не постачають нові автомобілі в Росію, але збільшилося зростання вживаних авто. Ціни на вживані автомобілі значно зросли.
Автозапчастини
Після вторгнення Росії експортний контроль та догляд фірм змусили російських виробників шукати нових постачальників автозапчастин. Таким став Китай.
Пожертвувавши деякими вимогами щодо безпеки та захисту навколишнього середовища, уряд Росії все ж таки посприяв відновленню виробництва окремих автомобілів. Зрозуміло, не без допомоги імпорту з Китаю. Примітно, що раніше у Росії був великий ринок автозапчастин, проте імпорт забезпечує вагому частину попиту. Приміром, є фірми з високим вмістом вітчизняного виробництва та вони залежать від імпортних компонентів.
Імпорт автозапчастин до Росії у 2021 році становив 19,6 млрд доларів. Частка імпорту розподілили між собою чотири країни таким чином: Європейський Союз – 34%, Китай –17%, Корея –17%, Японія – 13%.
Після російського вторгнення в Україну імпорт автозапчастин до Росії різко скоротився. Цьому сприяли вже згадані експортний контроль та догляд фірм. Скорочення імпорту, своєю чергою, вплинуло на вітчизняне виробництво автозапчастин, оскільки купівля компонентів виявилася недоступною багатьом фірмам. На жовтень 2022 року експорт до Росії скоротився більш ніж у половину довоєнного рівня. Головним постачальником став Китай – 59%, примітно, що у списку експортерів з’явилася Туреччина – 12%. Участь Кореї та ЄС скоротилася до 9% на кожного.
Також Росія планує закрити пробіли в автозапчастинах через заводи куплені у зарубіжних країнах, які покинули Росію та своє виробництво. Вони можуть відкритися вже через рік, та ми не можемо сказати, чи буде це якось сприяти на ринок автозапчастин.
Джерело: Silverado Policy Accelerator