Економічні потуги ЄАЕС: хороша гра при поганій «міні»

На даний момент Росія знаходиться у зовнішньополітичній ситуації, яка передбачає продовження економічних санкцій від ЄС та США. На фоні зростаючого дефіцити економіки, який все більше відображається на платоспроможності пересічних російських громадян, зростає рівень незадоволення діючою владою в особі президента країни. За даними соціологічного дослідження, яке було проведено «Левада-Центром» наприкінці жовтня, рівень підтримки В. Путіна знизився з 60% до 48%. Подібні тенденції стимулюватимуть В. Путіна проявляти максимальну активність на міжнародній арені, щоб компенсувати завдані репутаційні збитки напередодні президентської виборчої компанії 2018 року.  Характер тамтешнього політичного режиму та відсутність повноцінної опозиції слугує підтвердженням того, що результат волевиявлення фактично гарантований. Незважаючи на це, керівництво Росії активізувало свою діяльність на міжнародній арені в переддень чергових президентських виборів.

Найбільш яскраво це проявляється на прикладі взаємодії в межах ЄАЕС. В основі російських інтересів спостерігається максимальна інтеграція членів утворення до власної повістки дня. Загалом, мета функціонування подібного утворення полягає у створенні своєрідної копії або антиподу ЄС. Але суперечливим залишається фактична реалізація та подальші перспектив даного проекту. Москва прагне максимально посилити тиск на партнерів по ЄАЕС. В цій площині доцільно розглядати заяви голови правління Євразійського банку розвитку Дмитра Панкіна, про розширення економічних повноважень Євразійської комісії. В продовження цього Білорусь та Росія ратифікували Митний кодекс ЄАЕС.

В першій половині поточного року спостерігався ріст ВВП Росії через збільшення цін на нафтопродукти, але ця ситуація мала виключно ситуативний характер. Показники зовнішньої торгівлі Росії суттєво знизились протягом останніх років.  Згідно даних Євразійської економічної комісії, протягом 2016 року експорт з країн ЄАЕС на зовнішні ринки скоротився на 23,5%, а імпорт – на 5,3%. Зниження ціни на сировину негативно відбивається на економічних показниках не тільки РФ і Казахстану, а й Білорусі, де значна частка бюджету наповнювалась з нафтопереробних комплексів.  
Потрібно розуміти, що повноцінність цієї структури залежить від росту російської економіки, яка більшою мірою випливає з світових цін на енергоресурси. Поки не проглядаються передумови до знаття європейських санкцій, російське керівництво прагне диверсифікувати економіку країни в Східному напрямку.

Саме в цьому ключі керівництво РФ декларує перемовини між ЄАЕС та КНР, які спрямовані на поглиблення економічної співпраці. Директор департаменту торгових переговорів Міністерства економічного розвитку Росії Максим Медведков заявив про те, що в найближчі місяці планується підписання угоди про економічну співпрацю між КНР та ЄАЕС.
Подібні заяви мають скоріше декларативний або навіть маніпулятивний характер. Таким чином російське керівництво прагне підняти статус ЄАЕС на міжнародному рівні. Оскільки перспективи інтенсифікації торгівлі з КНР суттєво менші, ніж з ЄС.

Рівень зовнішньої торгівлі Росії з ЄС склав 210 мільярдів $ у 2016 році, що на 46% менше від показників 2013 року. Для порівняння, товарообіг між РФ та КНР у 2016 році становив 66,1 мільярдів $. Хоча політичний клімат у двосторонній співпраці між РФ та КНР залишається сприятливим, торгівля між країнами переживає не кращі шляхи.
Більш детальна інформація в таблиці:

 

Незважаючи на умовний нейтралітет, який намагається зберігати Пекін в протистоянні Росіє та ЄС, динаміка співпраці з Росії не дозволяє говорити про якусь підтримку щодо обраного курсу Москви.

Отже, реальний стан речей далеко не завжди відповідає інтересам ключових геополітичних гравців. І зміна векторів російської торгівлі з високою ймовірністю не дозволить співставити можливі переваги з отриманими збитками від конфронтації з ЄС та США. Відкритим залишається питання, наскільки швидко сторони почнуть шукати компроміси і згладжувати суперечки.

Автор: Олександр Гнидюк

 

Популярні публікації