Brexit та парламентські вибори: чи зможе Лондон подолати замкнутий круг?
Автори: Олександр Гнидюк, експерт Фонду громадської дипломатії та Євгеній Куценко, експерт Фонду громадської дипломатії

Вже третій рік триває сага під назвою «Brexit», яка загубила кар’єри декількох впливових британських політиків та спричинила затяжну політичну кризу всередині країни. Поки що рано говорити про перспективи виходу з цієї ситуації оскільки Британія занурюється в черговий виборчий процес.

Наприкінці жовтня Брюссель запропонував відтермінувати вихід Британії зі складу ЄС до 31 січня наступного року. Чинний британський прем’єр Борис Джонсон вирішив використати чергову відстрочку для проведення дострокових парламентських виборів, які, за його логікою, повинні відкрити можливість для переформатування парламенту. Консерватори на чолі з Б. Джонсоном розраховують, зважаючи на високі рейтинги, на впевнену перемогу, яка дозволить отримати більше голосів під час наступного голосування за угоду з ЄС. Однак не варто відкидати можливість повторення ситуації формату 2017 року, коли «великі очікування» Т. Мей не змогли повною мірою втілитись у результатах голосування.

Вибір дати для голосування

Великі дискусії точилися стосовно вибору дати для проведення виборів. Зокрема, Ліберал-демократи виступали за те, щоб голосування відбулось 9 грудня, у суботу. Вони аргументували це тим, що у випадку проведення виборів 12 грудня значна частина студентів (традиційно, великий відсоток електорально ядра ліберал-демократів) роз’їдеться на різдвяні канікули, що вплине на зниження явки. Подібну позицію підтримали і представники Шотландської націоналістичної партії (ШНН).

Представники уряду виступили проти цієї дати. Лідер Палати громад та член Консервативної партії, Джейкоб Ріс-Могг, заявив, що між розформуванням парламенту та виборами повинно пройти 25 робочих днів. Окрім цього, ще потрібно отримати Королівську згоду на законопроект про вибори та прийняти законопроект бюджету Північної Ірландії, що вимагає часу.

В підсумку було прийнято рішення про оголошення виборів на 12 грудня, яке лобіювали консерватори та, з чергової спроби, погодили лейбористи.

Хто переможе на виборах?

Найбільші шанси на перемогу у консерваторів на чолі з Борисом Джонсоном, які, за даними різних опитувань, випереджають усіх інших конкурентів. Головна дискусія стосується того, з яким розривом від решти опонентів вони переможуть. В цьому і полягає головний ризик. Згідно прогнозів багатьох досліджень, відрив консерваторів від найближчих переслідувачів коливається в діапазоні від 3% до 15%, що свідчить про нестабільність електоральних настроїв в суспільстві.

Тереза Мей також почувалася впевнено, коли оголошувала вибори 2017 року, доки Джеремі Корбін – лідер Лейбористської партії – не досягнув неочікуваного результату, який виявився надзвичайно близьким до показників консерваторів. Джеремі Корбін – сильний політик, і якщо різниця між голосами знову не буде критична, то у нього буде достатньо шансів знайти партнерів для утворення коаліції.

Варто констатувати, що основні кандидати на перемогу – це Консервативна та Лейбористська партії. Також можливо, що жодна з них не зможе отримати абсолютну більшість. Ліберал-демократи сподіваються збільшити присутність в парламенті завдяки чіткій опозиції Брекзиту, а Партія «Brexit» на чолі з Найджелом Фарадж сподівається використати неспроможність Консервативної партії завершити Brexit до 31 жовтня, щоб вперше пройти до парламенту.

Шотландська національна партія, яка має 35 місць у діючому складі парламенту, сподівається повернути частину місць, які вона востаннє програла Консервативній партії (популярність лідера консерваторів у Шотландії, Рути Девідсон, продовжує падати).

Результат виборів дуже важко передбачити – частота соціальних коливань та зміна настроїв населення пропорційна ставленню виборців до теми Брекзиту. На підтвердження цієї тези можна згадати результати парламентської кампанії у 2015 році, коли UKIP на чолі з одіозним Найджелом Фараджем отримла сенсаційних 12,6%, які, в підсумку, стали фатальними для британської політики. Той же таки Н. Фарадж очолив партію Brexit, яка отримала перемогу на цьогорічних виборах до Європарламенту з фантастичним результатом у 31,6% голосів виборців.  

Чи допоможуть вибори подолати політичну кризу?

Ситуація може розвинутися по-різному. Поява нових, менших партій, робить парламент все менш консолідованим – складніше отримати абсолютну більшість.

Навіть якщо консерватори переможуть, але, при цьому, не отримають більшості голосів, то епопея, яку ми споглядали останній рік, може продовжитися. Джонсон буде змушений протягувати свій варіант угоди через парламент, без будь яких гарантій успіху. Скоріше навпаки – з мінімальними шансами на позитивний результат.

Дискусії навколо прийняття законопроекту до 31 січня відкриють старт для початку нової саги під назвою «Brexit». За цим підуть довгі переговори з ЄС про майбутні торгівельні відносини, а якщо сторони не зможуть домовитись про всі деталі угоди, то ризик «жорсткого виходу» цілком може стати реальністю (на цьому вже наголошував французький президент Емануель Макрон).  

Якщо Лейбористи отримають більшість, то з’явиться реальний шанс, що буде проведено другий референдум про вихід Британії з ЄС, оскільки Ліберал-демократи та Шотландська національна партія висловлювали деяку підтримку цієї ідеї.

Популярні публікації