Про що свідчать заяви Макрона та як має реагувати Україна?
Олександр Гнидюк, Експерт Фонду громадської дипломатії

Сьогодні в медіа з’явилась чергова резонансна новина, яка стосується коментарів Еммануеля Макрона російським журналістам після щорічного звернення до представників ЗМІ. Французький президент заявив про те, що рішення про поглиблення двосторонніх відносин між Парижем та Москвою співпадає з його «історичними переконаннями» та повністю відповідає стратегічним інтересам офіційного Парижу. Еммануель Макрон також підкреслив, що Франція веде активний діалог з Росією щодо врегулювання конфлікту на Донбасі в рамках нормандського формату, але з Москвою потрібно працювати вже зараз, не чекаючи остаточного вирішення всіх заморожених конфліктів за участі Кремля. Також французький лідер звернув увагу на те, що після останнього саміту в рамках нормандського формату з’явився конкретний результат в напрямку врегулювання протистояння між Україною та Росією – сторони провели обмін полоненими.

Що це означає для України? Безумовно, подібні заяви зі сторони французького президента не вселяють додаткового оптимізму для команди Володимира Зеленського. Особливо напередодні чергового раунду нормандських переговорів, які мають відбутися вже у березні цього року. Еммануель Макрон у черговий раз продемонстрував увесь прагматизм європейських партнерів, який, в першу чергу, полягає у захисті власних геополітичних та економічних інтересів. У цій ситуації не варто забувати про Ангелу Меркель, яка поки утримується від подібного роду виступів, але активно працює над організацією берлінського саміту щодо врегулювання ситуації в Лівії за посередництва Володимира Путіна.

Потрібно розуміти, що подібне «потепління» в бік Москви зі сторони Франції та Німеччини обумовлено рядом факторів, серед яких:

  • загострення протистояння з адміністрацією Дональда Трампа та криза колективної системи безпеки на рівні НАТО;
  • прямий інтерес у поглибленні торгово-економічної співпраці між колективним Брюсселем та Росією;
  • вироблення прагматичної політики на іранському напрямку, всупереч інтересів США (в цьому контексті мова може йти про набагато ширший формат співпраці між Москвою, Берліном та Парижем, який стосуватиметься вироблення конкретних контурів політики на Близькому Сході).

У цій ситуації потрібно розуміти, що головний інтерес наших європейських партнерів в обличчі Ангели Меркель та Еммануеля Макрона, цілком прогнозовано, полягатиме у подальшій стабілізації ситуації на Донбасі та нормалізації україно-російських відносин. Однак формат пропонованих домовленостей, з високою ймовірністю, може суперечити інтересам України. В Офісі президента це повинні чітко усвідомлювати та намагатися відстоювати власний сценарій розвитку ситуації, який дозволить стабілізувати ситуацію та втримати власну суб’єктність.

Популярні статті