Політична ситуація у Польщі як індикатор кризи демократичних цінностей в Європі

Ігор Кирилюк, Політолог, студент ЛНУ ім. І. Франка

За останній тиждень Судова реформа у Польщі стала епіцентром обговорень міжнародних експертів  та  ЗМІ. Згідно із пунктами законопроекту, голови Верховного суду мають бути звільнені, а підпорядкування Верховного суду має передаватись в руки міністерству Юстиції, яке зможе надалі призначати суддів. Хоча у цієї події можна знайти і іншу сторону медалі. Даний закон розробила партія «Право і Справедливість» на чолі якої стоїть Ярослав Качинський та вихідцем з партії є нинішній президент Польщі  Анджей Дуда. За допомогою цієї реформи   виходить, що Качинський та  його партія хотіли контролювати судову гілку влади і призначати в цю структуру «своїх людей». Сьогодні Дуда наклав вето на закони про Верховний суд і Державну раду судочинства. Але тут потрібно акцентувати увагу саме на Качинському та його політичній грі. Згадайте також «закон про ЗМІ»  який посилює вплив   влади яка знаходиться у руках «ПіС»  на  державні ТВ та радіо. Основними хто розробляв цей закон були «ПіС», і де-факто в них перебувають ЗМІ країни. «Право і Справедливість» мають більшість у законодавчій гілці влади, тобто в Сеймі де їхня фракція нараховує 235  особи, що є більшістю і голова  сейму є представником  партії. З Сенатом аналогічна ситуація 61 сенатор, що становить більшість мають мандат партії «ПіС», та голова сенату також з цієї партії.   Рада Міністрів або польський уряд це – виконавча гілка влади, яка також контролюється Качинським. І як я раніше зазначав, Анджей Дуда є продуктом цієї партії.  Цю процедуру, яку проводить правляча еліта,  можна назвати «окупацією» всієї владної структури Польщі.

Качинський і компанія, на мою суб’єктивну думку,  починають досить сильно заграватись у сучасному політикумі, ігноруючи погрози з боку Європейського Союзу та інших міжнародних акторів, які ще до цієї події з судовою реформою погрожували ізолювати та накласти відповідні санкції на Польщу. Також радив би Качинському і Ко. незабувати хто  є  справжнім джерелом влади в країні і більш зухвалі політичні рішення можуть «розв’язати руки» полякам і це призведе до фатальних наслідків не лише для «ПіС», а і всієї Польщі.

У  2018 році плануються чергові місцеві  вибори в Польщі, тому Качинський і партія з таким ресурсним потенціалом який в них присутній на даний момент, має досить високі шанси на те щоб бути лідером на  виборах  і посилити свій вплив на місцевому рівні. Хоча події які відбуваються і настрої населення,що відображають ситуацію яка складається стосовно майбутніх виборів може бути протилежною. Деякі ресурси запевняють, що у «ПіС» немає досить великого рейтингу, який би переважав інші провідні політичні партії Польщі і з вони «йдуть у ногу»  з польськими лібералами, у яких також присутня значна кількість електорату.

У контексті цього, хотів би відмітити те, що на даний момент в Європі реально існує криза демократії. І партії які мають крайнє праве ідеологічне забарвлення мають досить велику підтримку серед населення різних країн Європейського середовища. І на цьому підґрунті потрібно зазначити, що з такими політичними діями які проводить Польща, вона втрачає свій статус демократичної країни. Європейському співтоваристві потрібно замислитись, а чи не розпочнеться в майбутньому період національних держав.

Автор: Кирилюк Ігор

 

Популярні статті