Перспективи стратегічної співпраці між Україною і Республікою Білорусь
Олександр Гнидюк, Експерт Фонду громадської дипломатії

Загострення двосторонніх відносин між Україною та Російською Федерацією, зумовлене анексією Автономної Республіки Крим та військовою інтервенцією на території Луганської та Донецької областей у 2014 році, актуалізують дискурс щодо зміцнення стратегічного партнерства з Республікою Білорусь. Географічне розташування становить перспективу в контексті налагодження транскордонного співробітництва та співпраці в економічній та безпековій сфері. Не зважаючи на те, що Республіка Білорусь входить до Євразійського економічного союзу разом З Російською Федерацією, Республікою Казахстан, Республікою Вірменія та Киргизькою Республікою, товарообіг обіг між країнами збільшився на 9% у 2016 році. Експорт нашої держави складає 537,5 мільйонів доларів, а імпорт Республіки Білорусь в Україну – 1,7 мільярдів доларів.  Республіка Білорусь активно залучена до інтеграційних утворень Російської Федерації і, крім економічної складової, було реалізовано ряд програм щодо розміщення єдиної системи ППО та створення спільних військових формувань.

Проте, станом на початок 2017 року відбулось загострення міждержавних відносин між Республікою Білорусь та Російською Федерацією в економічній системі, що детермінувало появу суперечок на політичному рівні в статусі вищого керівництва обох держав. 7 лютого, згідно розпорядження директора ФСБ Росії О. Бортнікова, були створені прикордонні зони з Республікою Білорусь у Брянській, Смоленській та Псковській областях Російської Федерації. Подібні дії несуть великі збитки для економіки Республіки Білорусь у зв’язку з великими обсягами транзиту європейських товарів на територію Російської Федерації. У відповідь на подібні дії, керівництво Республіки Білорусь здійснило відкликання своїх представників з ЄврАзЕС. В продовження цього президент Республіки Білорусь О. Лукашенко заборонив розгортання авіаційної бази Збройних сил Російської Федерації на території Республіки Білорусь і віддав наказ Міністерству оборони щодо перевірки бойової готовності внутрішніх військових формувань та проведення широкомасштабних навчань для протидії гібридним загрозам.

Резюмуючи вищесказане, доцільно звернути увагу на покращення міждержавних відносин між Україною та Республікою Білорусь в економічному секторі і максимально екстраполювати успішні напрацювання в енергетику та активізацію переговорів з приводу проведення спільних військових навчань. Відповідно до існуючої ресурсної та матеріально-технічної бази, доцільно активізувати міждержавний діалог для створення ефективної співпраці України з Республікою Білорусь задля створення газотранспортного консорціуму і побудови потужної моделі енергозабезпечення в Східній Європі. Така кооперація дозволить залучити до активної економічної співпраці країни Балтії, Словаччину та Республіку Польща. Разом з тим, надзвичайно сприятливим регіональним проектом є співпраця в рамках Балто-Чорноморсько-Каспійського регіону з залученням Грузії та Республіки Азербайджан для реалізації торгово-економічної дорожньої карти між Європою та Близьким Сходом. Реалізація подібного проекту дозволить зміцнити торгово-економічні та безпекові інтереси України та активно протидіяти економічному ембарго зі сторони Російської Федерації. Також, розвиток потужної тренспортно-економічної системи надасть змогу нівелювати “транзитну загрозу” Турецької Республіки. Створення “економічного коридору” дозволить транспортувати великі обсяги нафтопродуктів з Республіки Азербайджан та Ірану в Європу через українську ГТС. Реалізація цієї стратегії в максимально ефективному об’ємі можлива з використанням нафтопереробних потужностей Республіки Білорусь. Визначені ініціативи дозволять розвинути стратегічну співпрацю між державами з метою зміцнення власних військово-економічних позицій в регіоні.  Однак, геополітичні орієнтири існуючого політичного режиму в республіці Білорусь можуть становити високий рівень загрози з точки зору можливостей подальшої ескалації конфлікту між Україною та Російською Федерацією.

Автор: Гнидюк О.

Популярні статті