Коронакриза як шанс для цифрової диктатури у Європі
Богдан Боднарук, Студент КПНУ ім. І.Огієнка

За прогнозами ВООЗ вакцина проти нового коронавірусу повинна з’явитися у масовому вжитку не раніше ніж за півтора-два роки. Цей проміжок часу цілком імовірно буде використаний політичними елітами задля спроб здійснити на перший погляд вкрай необхідні, а головне «тимчасові» трансформації політико-правової конфігурації власних країн. Простіше кажучи, більшість громадянських прав і свобод підуть у тривалу відпустку. Разом із обміном досвідом боротьби з інфекцією, між Європою та Китаєм вочевидь відбудеться і подібний обмін щодо побудови політичних режимів, адаптованих до нових реалій. Піднебесна, в якій успішно діють елементи цифрової диктатури, стане чудовим прикладом для правлячих кіл європейського континенту. Які саме фрагменти кібердиктатури вже сьогодні  активно готуються до випробувань у польових умовах? Чи мають вони шанс стати невід’ємною частиною континентальної політичної реальності? Та чи стане фрагментарний підхід до побудови цифрової диктатури поштовхом до відкату західної демократії? А головне-які європейські країни стануть піонерами? Відповіді на ці питання шукайте у матеріалі.

Австрія

Буквально кілька днів тому офіційний Відень заявив про намір відслідковувати власних громадян шляхом отримання доступу до їхніх особистих смартфонів. Тим же, двом мільйонам австрійців, котрі не мають гаджетів, присвоюються електронні брелоки, завданням яких буде зчитувати дані про повсякденну активність людей. Весь обсяг зібраної інформації буде надано урядовим структурам. Пілотний проект зі стеження за суспільством запустять в якості допоміжного інструмента, який використовуватимуть в боротьбі із поширенням «бацили». Після успішного тестування в реальних умовах кишеньковий «Великий Брат» цілком успішно може завоювати право на постійну роль такого собі мовчазного наглядача за дотриманням громадського порядку. На якісь протести проти дбайливого «цифрового ока» розраховувати навряд доведеться. Адже мешканці будуть безмежно вдячні верхівці за своєчасні та рішучі, а головне ефективні моніторингові операції, які збережуть життя багатьох. Рятівник, хай навіть і не з плоті та крові, не може раптово виявитися невсипущим спостерігачем. Правда ж?

Чехія

Чеський керманич М. Земан разом зі своїм вірним соратником прем’єром-євроскептиком А. Бабішем, відносно нещодавно (2018 року), руками олігархату розпочали планомірну роботу в напрямку обмеження свободи преси. Маючи опріч себе бізнесмена в кріслі голови кабміну, очільник держави, користуючись послугами Бабіша як перемовника розпочав широкомасштабну кампанію з передачі носіїв «четвертої влади» в приватні руки. Ставлення самого господаря президентського крісла до газетярів можна назвати м’яко кажучи презирливим. Причина такої позиції вкрай проста. ЗМІ часто нещадно критикують президента за його намагання всидіти на двох стільцях: вести шлюбні ігри із РФ та водночас зберігати партнерські стосунки із рештою країн ЄС. Притримуватися єврозони й надалі Земану покликаний допомогти Бабіш. Він як бізнесмен чудово розуміє важливість добре налагодженої торгівлі в середині об’єднаної євроспільноти для Чехії. І от надійшла зручна можливість таки нарешті взяти під тотальний контроль нелюбих журналістів. Друкований сегмент невдовзі опиниться у владі бізнес еліти. А з інтернет виданнями допоможе впоратися коронавірус. Жорстка цензура в середовищі інтернет ЗМІ буде зумовлена спершу ніби то боротьбою із поширенням фейків про пандемію. Під шумок в основні видання вочевидь будуть заводити людей президента, щоби ті вже відповідно займалися формуванням порядку денного на перспективу близьку й далеку. Пандемія як інструмент легалізації всеохопної цензури покаже себе дуже ефективно.

Новий відкат демократії

Довготривала «відпустка» демократії через пандемічні обмеження із вкрапленнями кібердиктатури стане хорошим підгрунтям для формування гібридних режимів у майбутньому. Причин для цього є насправді не так і багато, але вони в той же час є доволі серйозними.

  1. Неминучий сплеск злочинності. Австрійські технології відстежування персональних данних можуть чудово прислужитися правоохоронним органам для виявлення потенційно небезпечних на думку держапарату ланок суспільства. Для того щоб втримувати під наглядом максимальну к-сть населення персонального няню зреалізують також і у вигляді скажімо камер зовнішнього спостереження.
  2. Деградація економік. Тут в пригоді стануть підконтрольні державі ЗМІ, які будуть масово продукувати соціально-економічну джинсу для втримання соціальної напруги на припоні. А як відомо високий рівень соц. напруги є передумовою до масових протестів, які поставлять під загрозу цілісність того ж таки ЄС.
  3. Здвоєна система жорсткого контролю в післяпандемічній Європі допоможе втриматися при владі популістам, які возвеличаться на хвилі масового збідніння.
Популярні статті