Китай – 2050
Роман Шевчук, студент КПНУ ім. І. Огієнка

18-24 жовтня пройшов 19-й з’їзд Комуністичної партії Китаю – ключова подія в політиці держави, яка визначає нове керівництво, принципи економічного розвитку та зовнішньої політики. Під час нього відбулися 2 основні події: переобрали голову КПК Сі Цзіньпіня та затвердили план розвитку Китаю до 2050 року («план соціалістичної модернізації»), який повинен зробити державу процвітаючою і прекрасною, за допомогою екологічних та економічних реформ.

Сі прийшов до влади у 2012 році, після чого модернізація і реформи в державі прискорились, але посилилась авторитарна влада, контроль за населенням, цензура та арешти активістів. Під час свого вступного слова китайський лідер, перерахувавши здобутки держави, зазначив, що «Китай вступає в нову еру, що забезпечить головну роль в світі».  Також в стратегічному плані було закладено ідеологію «відродження нації», яка покликана модернізувати національну ідею і стати мотиваційним чинником для китайського суспільства.

На першій стадії з 2020 по 2035 рік Китай планує збільшити базу середнього класу, щоб забезпечити процвітання населення та ліквідувати бідність, а це передбачає подвоєння показника ВВП на душу населення. Тобто, китайці планують до 2021 року вийти на рівень середньо-розвинених країн, оскільки зараз вони вважають себе країною, що розвивається. А вже до 2050 року вони хочуть вийти на рівень США та розвинених країн Європи, але з альтернативною, соціалістичною моделлю розвитку. Китайське керівництво зазначало, що буде проводити реформи для лібералізації ринку, залучати  закордонних інвесторів і створювати вільні економічні зони. Ці всі дії покликані дати новий поштовх економіці та вивести Китай на якісно новий рівень.

Китай поставив за мету змінити вектор розвитку економіки – в них закриваються малоефективні та збиткові підприємства, а статистика показує, що основним елементом економічної системи стає сфера послуг. Важливим нюансом є те, що китайці почали інвестувати в новітні технології та залучати зарубіжних фахівців. Наразі Китай створює інноваційні виробництва, які випускають продукцію високої якості. Це свідчить про те, що тепер в пріоритеті не темп росту економіки, а якість цього зросту. Такі реформи повинні вирішити проблему незбалансованого розвитку, адже попит у населення росте, а економіка не встигає його задовільнити. Якщо ж це питання не буде вирішене, то в Китаї буде така ж проблема, яка була в СРСР. Їм потрібно перейти на нову модель розвитку економічної системи, або розвиватися за сценарієм країн Заходу.

Ще однією проблемою є активна урбанізація. В Китаї існує розрив між бідними та багатими, при цьому середній клас малочисельний. Значна кількість бідного населення проживає переважно в сільській місцевості, тому люди переселяються в міста в пошуках кращого життя. Хоча за останні 5 років кількість бідних значно зменшилася, проте ще декілька мільйонів осіб живуть за межею бідності. Якщо Китай планує стати державою з високим рівнем доходів, то їм потрібно подолати проблему нерівності населення.

Ці проблеми взаємопов’язані між собою, адже наразі китайське виробництво не може забезпечити населення елементарними матеріальними благами. Для здійснення «плану соціалістичної модернізації» потрібно створити економічну основу та збільшити чисельність середнього класу для подальшого розвитку. Розуміючи це, керівництву держави потрібно змінювати вектор економіки, щоб пропозиція дорівнювала попиту, що китайці й планують зробити до 2035 року.

Китай планує стати головним актором на геополітичній арені, змінивши США. Керівництво держави створює потужну та збалансовану економічну основу – це означає, що такий варіант розвитку подій цілком реальний, більше того, це лише питання часу. Тим паче, правильне планування та сильний лідер цьому сприяють. Китайці змогли раціонально визначити свої проблеми та знайти ефективні шляхи їх вирішення, що гарантує продовження здійснення реформ та успішного розвитку. Тому, «план соціалістичної модернізації» є гарним прикладом раціонального планування та аналізу проблем. Незважаючи на те, що після вирішення цих проблем виникнуть інші, на мою суб’єктивну думку, з такою системою управління Китай зможе ефективно їх вирішувати.

Автор: Роман Шевчук

Популярні статті