Росія і Білорусь перебувають у геополітичному клінчі: інтерв’ю з Ігарем Тишкевичем

Спілкувався Богдан Боднарук, експерт Фонду громадської дипломатії

Останнім часом можна було спостерігати, як Лукашенко знову намагається вдаватися до свого улюбленого геополітичного маневрування. Таку поведінку білоруського диктатора легко пояснити зміною балансу військових сил в українсько-російській війні на користь Києва. Тому Мінськ, навіть попри своє, фактично, патове становище вперто намагається вилізти сухим із води.

Які сектори білоруської економіки постраждають найбільше внаслідок посилення західних санкцій, чи вдасться Мінську обійти економічні обмеження, як Росія впливає на білоруську економіку та яка роль відведена Мінську у війні проти України надалі – у ексклюзивному інтерв’ю Фонду Громадської Дипломатії розповів аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

Як санкції відображаються на економічній ситуації в Білорусі? Які сектори економіки постраждали найбільше?

Ключовим для Білорусі є не вплив безпосередньо санкцій. Провідну роль в ситуації з посиленням санкційного тиску відіграє втрата доступу до ринків збуту. З одного боку РБ вже достатньо довго перебуває під санкціями. Друге – це те, що санкції дуже гарно діють, якщо держава не має досвіду роботи під зовнішнім санкційним тиском.

Хочу нагадати, що Білорусь за 30 років незалежності 24 роки знаходиться під санкціями. Відповідно, як Ви розумієте, економіка адаптована до функціонування в умовах обмежень. Тому ключовим, за таких умов, є скоріше розрив логістичних ланцюжків. Це означає, що дуже важко експортувати товар на звичні ринки.

До прикладу, маємо конфлікт Мінська із Литовською Республікою. Він полягає у забороні на транзит калійних добрив через порт Клайпеда, в якому міститься 34-35% білоруської власності. Відтак, цей актив просто не працює через неможливість доставки товару у тому напрямку.

Ще один аспект, це війна в Україні. Донедавна у Білорусі була українська альтернатива заблокованому литовському логістичному напрямку для білоруського товарного експорту. Навіть, якщо б білорусько-українські відносини були сьогодні чудовими, є таке питання, як блокування морських портів. Якщо дивитися під таким кутом, то це не багато, не мало 40% білоруського морського транзиту.

Щодо фінансових санкцій, тут йдеться швидше про декларацію, аніж про якийсь реальний ефект. Так, рішення про арешт фінансових активів прийнято, але одне дуже маленьке але. Згадуємо таку річ, як те, що держава має досвід роботи під санкціями. Нацбанк Білорусі на початку позаминулого року, ще до президентської кампанії вийшов з банківського золота у монетарне. Тобто, замість зобов’язань різних банків, в тому числі західних, на віртуальне золото, золото є фізичне у формі злитків.

Арештувати активи у банківському золоті неможливо, бо золото фізично знаходиться в Білорусі. Безумовно, його важче продати ніж банківське, але продати можна.

Друга частина резервів – це боргові зобов’язання або цінні папери європейських та американських компаній. І тут спрацьовує досвід вже початку минулого року. З одного мільярда за 6 місяців РБ до середини минулого року вийшла на показник своїх резервів у такого роду активах аж на 900 тисяч. Вона просто розпродала все, що мала у вигляді зобов’язань західних компаній.

Звісно, що це означає, що знайти можливість в такий спосіб натиснути також вже важче. Щодо європейських ринків збуту, поки що це не дуже далося взнаки. Якраз навпаки – зовнішня торгівля з ЄС за підсумками минулого року виросла. І навіть з країнами Балтії.

Певні ризики присутні лише в частині припинення постачання технологій із західних ринків. Проте їх можна нівелювати за рахунок надходжень із ринків китайських.

Іще однією альтернативою є Туреччина. З нею у Білорусі також дуже гарні відносини. Тож так, ці санкції не впливають аж так сильно на білоруську економіку. Найбільш негативний сценарій – це коли країна недорахується 10-ти відсодків ВВП. Розрахунки проводив ЄБРР.

Станом на сьогодні це транспортна логістика. Та й те лише частково. Перевізники будуть в мінусі лише в найближчі 3-6 місяців. Після цього відбудеться відновлення.

Дуже хитра схема реакції РБ на заборону власним фурам їздити до Європи. Білоруси прийняли рішення про безвіз для водіїв європейських автівок. Формально, вони дзеркально забороняють провезення через свою територію на таких автівках товарів транзитом. Але при тому вони визначають 17 логістичних центрів, до яких вантажівки можуть їхати по безвізу без урахування квот. В результаті торгівля не зупиняється. Європейці просто доїжджають до логістичного центру, розвантажуються, а далі везе вже білоруський транзитер.

Білоруські перевізники будуть знову завантажені. Питання у зміні географії, яка відбудеться не одразу. Поки відпрацюються необхідні ланцюжки, то мине якийсь час. У квітні обсяг перевезень впав на 40% порівняно із попереднім роком. А вже у травні – всього лише на 25%, що є цілком нормальним, зважаючи на санкції проти Росії та війну в Україні.

Реально недоотримує Білорусь у нафтопереробній сфері. Однак, тут не стільки справ у впливі санкцій, скільки позначилась втрата українського ринку. Останній становив 34% від загального виробництва білоруських нафтопродуктів.

Сьогодні цих відсотків немає.

По калійних добривах не все так лінійно. Так, Білорусь втратить біля 22% свого експорту. І логістика виросте в ціні на 60%. Проте, є спеціалізована ванкуверська біржа. Увесь попередній рік калійні добрива торгувалися на цій біржі по 212 доларів за тону в середньому. А минулого місяця ціна сягнула 564 долари\тонна.

Думаю, Ви розумієте, що це може компенсувати і 20% втрати експорту у фізичних обсягах і 60% вартості провозу.

В нормальних умовах за такого росту цін Білорусь отримувала б надприбутки. Зараз їх просто не буде. Натомість такі доходи отримують канадці.

Ще одна галузь, яка сьогодні стала у Білорусі збитковою, це автопром. При чому, падіння буде достатньо сильним. Щоправда, за умови не відкриття іранського ринку.

Якщо переговори щодо нової ядерної угоди будуть успішними, а швидше всього, так воно і буде, то це автоматично відкриє для Ірану можливості імпорту та створення спільних підприємств. З урахуванням теперішнього стану іранських підприємств, вони не купуватимуть вантажівки Мерседес. Тут в пригоді стануть турецькі, білоруські, китайські та російські машини такого типу.

І останній сектор економіки – це IT. Такий бізнес дуже боїться війни. Відповідно, вона дуже боляче б’є по цьому напрямку.

Чи спробує Білорусь скористатися з того, що Гутереш пропонує зняти частину санкцій з РБ та РФ в обмін на відкриття коридорів для експорту українського зерна?       

Звісно ж Білорусь спробує цим скористатися. Однак, тут питання у стосунках зі все тією ж Литвою. Для литовців така угода означатиме крах їхньої політики на білоруському напрямі. Литва ставила на ескалацію конфлікту з Білоруссю.

У неї було не так багато важелів впливу. І калійний транзит – це одна з небагатьох можливостей завдати реальної шкоди білоруським недругам. Якщо такий варіант у литовців забрати, то звісно, що виникне проблема з тим, а що робити далі?

І само собою подібний договір багато в чому розв’яже руки Лукашенкові. Це навіть при тому, що угода могла б допомогти Україні.

Що зараз відбувається із російсько-білоруською економічною співпрацею?

Вплив РФ на економіку свого сателіта збільшився в рази. Росія, посилюючи свій вплив, замикає Білорусь виключно на своєму ринку. Що дуже сильно обмежує Мінськ у прийнятті політичних рішень. Адже той не може іти всупереч волі свого монопартнера.

Яке майбутнє чекає на Союзну Державу?

З політичної точки зору ситуація зараз є незмінною для Росії. Першопричина цього криється у настроях білоруського суспільства. Офіційно, соціологія показує, що білоруси, наче б то, виступають за союз із Росією.

Одначе, в розумінні більшості білорусів, цей союз має обмежитися лише поглибленням економічної співпраці. Підтримка тісної політичної інтеграції становить лише 12%.   

Та і сам Лукашенко, зрештою, владою ділитися не готовий. Бачачи таку невтішну картину, Кремль системно працює над тим, щоби створити в політичному полі Білорусі максимально лояльний до себе прошарок майбутніх еліт.

Що можете сказати про поведінку Лукашенка під час саміту ОДКБ? Її можна розцінювати як якийсь позитивний для Путіна сигнал?

Лукашенко нічого нового не показав. Він і далі буде намагатися викручуватися, щоб уникнути безпосередньої участі у війні проти України. І при цьому, буде старатися зберегти свою владу.

Ключовим тут є те, що білоруський диктатор не хоче проблем, яким не зможе дати раду. Він готовий піти лише на виправданий ризик.

Які відносини у РБ та України зараз на енергетичному напрямі?

Зараз їх практично немає, якщо не враховувати контрабандні перевезення.

Сторони сьогодні контактують якось на політичному рівні?

Контакти носять скоріше технічний характер. Діалог підтримують лише для того, щоб знати, хто і чим дихає.

Що зараз відбувається у відносинах між РФ та РБ?

Мінськ та Москва сьогодні перебувають у клінчі.

Популярні публікації