Вже не «Росія», але все ще не «Європа»: що насправді думають про Україну в ЄС

Володимир Катрущенко, Cтудент КПНУ ім. І.Огієнка

З чим асоціюється Україна в пересічних європейців – значуще питання, оскільки політика Заходу щодо України значною мірою залежить від того, як підтримують українців громадяни країн-членів ЄС. Аби з’ясувати це, соціологічна агенція «Kantar Profiles Division» на замовлення Центру «Нова Європа» провела опитування громадської думки у чотирьох країнах ЄС, а саме в Німеччині, Франції, Італії та Польщі, і порівняла його результати з аналогічним дослідженням 2015 року. Вони, м’яко кажучи, здивували дослідників. Чому саме, спробуємо розібратись і ми.

Результати даного опитування були презентовані Центром 18 листопада 2020 року. Як зазначають організатори дослідження, в опитуванні взяло участь понад 4 тис. респондентів віком від 18 років, які представляли різні групи за статтю, віком та регіонами проживання. Респондентам було поставлено шість питань, одне із яких – відкрите.

На основі зібраних даних, аналітики Центру виокремили 10 ключових висновків:

  • Як у 2015, так і у 2020 році, Україну переважно асоціюють з війною. Однак у 2020 році Україну з війною та конфліктом вже пов’язують менше – всього лиш 12% респондентів, тоді як у 2015 цей показник становив близько 50%.
  • Україна все більше асоціюється з іммігрантами, що свідчить про зростання тенденції міграції з України для пошуку кращої роботи в країнах ЄС.
  • У більшості респондентів виявились негативні асоціації з Україною. Тільки у громадян Італії виявилось більше позитивних та нейтральних згадок про Україну, ніж в будь-якій іншій країні опитування.
  • 23.6% опитаних не мають жодних асоціацій з Україною. Це також позитивна новина, тому що таких людей можна поінформувати про Україну та сприяти виникненню у них позитивних асоціацій із країною.
  • Серед респондентів немає єдиної думки щодо того, як можна допомогти Україні під час пандемії коронавірусної інфекції COVID-19.

Приблизно половина респондентів вважає, що країни мають підтримувати співпрацю на поточному рівні або інтенсифікувати її, тоді як інша половина вважає, що співпрацю слід обмежити чи зосередитися на власних проблемах.

  • Російські наративи про Україну в даних країнах виявилися неефективними. Лише 0.8% опитаних вважають, що українці ведуть громадянську війну, а кількість тих, хто вважає нашу країну екстремістською / фашистською країною є ще меншою – близько 0.2%.
  • Головною перепоною для членства України в ЄС в досліджуваних країнах вважають корупцію, боротьбу з якою визначили найбільш пріоритетною 43.1% респондентів.
  • Понад половина опитаних (55%) підтримують членство України в ЄС. Однак до членства України в НАТО європейці ставляться не так прихильно – цей варіант підтримали всього 38% респондентів.
  • У 2020 році зменшилась кількість людей, які асоціюють Україну з Росією – лише 9.1% проти 18% у 2015 році. Це свідчить про чітке відмежування України від Росії й, відтак, про сприйняття української держави, яка є незалежною від Росії.
  • Щодо підтримки України у боротьбі з агресією РФ більшість респондентів (21.5%) обрали варіант з продовженням санкцій ЄС щодо Росії. А ось надання Україні озброєння виявилось найменш популярним варіантом.

Досить цікавими є результати по кожній із країн. Так, у Німеччині «війна з Росією» – це перша асоціація, пов’язана з Україною. Німеччина є одним із медіаторів переговорів щодо Донбасу, відтак у Берліні доволі часто обговорюють Україну. Це лише одна з причин того, чому війна так часто згадується поміж інших асоціацій з Україною. Решта асоціацій, що входять до десятки найбільш поширених, переважно негативні та стосуються корупції, бідності, безладу, нестабільності та небезпеки. Також німці вважають, що першочерговим кроком України на шляху євроінтеграції боротьба із корупцією, а наступним в пріоритеті вони вважають покращення економічного становища України. А ось відновлення територіальної цілісності, як не дивно, стало найменш популярною відповіддю серед респондентів з Німеччини. Також, більшість німців (28%) бачать відносини ЄС з Україною в довгостроковій перспективі на такому ж рівні, як і сьогодні. Досить значна частина громадян Німеччини (20%) воліє, аби ЄС розвивав виключно економічні відносини. І лише 11% респондентів з Німеччини бачать Україну в майбутньому повноправним членом ЄС.

У громадян Франції виявились досить негативні асоціації з Україною. Більшість опитаних (15.5%) асоціюють Україну з Росією, з війною та конфліктами (13.1%), зі Східною Європою (10.6%), з безробіттям та бідністю (10.5%). Загалом, окрім популярної асоціації з Росією, існує також багато інших пов’язаних із РФ згадок, таких як «контроль Росії», «Путін» тощо. Це свідчить про те, що значна частина французів досі бачать Україну крізь призму російських реалій. Посол Франції в Україні Етьє де Понсен пояснив це тим, що у Франції погано знають Україну через її відносно недавню незалежність, оскільки за свою історію французи набагато частіше стикалися з Росією. Хоча, як зазначив пан посол, французи пам’ятають, що дружина короля Генріха I Анна родом саме з українських земель.

Досить позитивно про Україну думають італійці. До десятки найпопулярніших асоціацій потрапила тільки одна негативна («іммігранти / безробіття»). Решта асоціацій здебільшого є нейтральними або позитивними. Можливо, найдивовижнішим фактом виявилось те, що асоціація України з «війною / конфліктом із Росією» майже відсутня в італійців, про неї згадують всього 0,6% опитаних. Щодо підтримки України у боротьбі з агресією РФ більшість італійців (24.1%) надають перевагу опції «Запропонувати Україні членство в ЄС» Наступним за пріоритетом стало надання Україні фінансової підтримки. Найбільш разючий показник – кількість тих, хто не знає, як підтримати українську державу. Принаймні 42.1% італійців обрали цю відповідь.

У порівнянні з іншими країнами ЄС, які взяли участь в опитуванні, Польща має відмінні асоціації. Найбільш популярною тут стала асоціація «імміграція / сезонні працівники», що не є несподіванкою, враховуючи те, що понад мільйон українців працюють у Польщі постійно чи сезонно. Друга асоціація наближена до першої й частково пояснює, чому польське суспільство пов’язує Україну з іммігрантами: 25% респондентів асоціюють Україну з «бідністю / безробіттям». Асоціації з «війною», яка очолює рейтинг сукупних даних, посідають третє місце у польському суспільстві – 16.4%. Унікальною темою, яка не згадується у решті країн опитування, стало питання історичної пам’яті, яке 7.7% пов’язують з «поганою історією з Польщею / різаниною поляків на Волині та Східній Галичині» та 4.1 % – з «Бандерою». На запитання про майбутнє відносин між Україною та ЄС більшість поляків (30.5%) відповіли, що відносини повинні розвиватися, як зі звичайними сусідніми країнами. Друга за популярністю відповідь – надання повноправного членства в ЄС (21.2%).

Популярні статті