Вугілля з ОРЛДО «знайшлося» у Польщі: чому це сталося і як Києву уникнути подібних ситуацій

Михайло Мозоль, PhD student, викладач НУ "Острозька академія"

Інформація про експорт вугілля з ОРДЛО до Польщі, яку підтвердив міністр енергетики РП Кшиштоф Тхужевський, швидко стала однією з топ-новин в українському інформаційному просторі. Поява такої інформації на фоні і не без того напружених відносин Києва та Варшави може, на перший погляд, здатися чистою випадковістю, однак огляд ситуації на енергетичному ринку Польщі та безпосередня участь у цих подіях Росії, проливають значно більше світла на цю неприємну історію. А також дають підґрунтя для роздумів щодо майбутньої участі Росії у вибудовуванні відносин між Україною та Республікою Польща.

Останній звіт про споживання вугілля польськими домогосподарствами дає досить цікаву статистику для роздумів. Відповідно до результатів опитування, проведеного Kantar TNS у вересні 2017 року, 31% домогосподарств Польщі використовують вугілля для обігріву власних будинків, в яких фактично проживає одна третя населення Польщі (близько 37% громадян). При цьому середньомісячні витрати цих домогосподарств становлять 2534 зл., тобто понад 11% від їх доходів.
Згідно методології ЄС, 31% (фактично 1,5 млн.) домогосподарств, які використовують вугілля для обігріву власних будинків, знаходяться за межею так званої «енергетичної бідності», оскільки витрачають понад 10% доходів на опалення. При цьому кількість домогосподарств, які потраплять до цієї категорії за результатами наступного сезону, згідно прогнозів аналітиків, зросте ще на 10%.

Ще цікавіші цифри зустрічаємо в інформаційних звітах Торгівельної палати польських дилерів вугілля. Палата інформує, що станом на вересень 2017 року неспроможна забезпечити всіх потреб польського ринку, а ціна вугілля в порівняні з минулим сезоном уже зросла на 25%, і тенденція до її зростання зберігається.

Головна причина такої ситуації, на думку польських аналітиків, криється у недостатніх об’ємах видобування власного вугілля. У звіті зазначається, що зменшення власного видобутку було спричинене спадом інтересу інвесторів до гірничо-видобувної галузі у 2013-16 роках. Натомість, зміни які відбулися на світовому енергетичному ринку впродовж останніх двох років призвели до значного зростання цін (близько 100 %), що і спровокувало дефіцит на внутрішньому ринку Польщі. Палата очікує, що ціна на вугілля зростатиме, а дефіцит внутрішнього ринку буде покрито за рахунок експорту.  

Наведена вище інформація свідчить про кілька важливих тенденцій, на які варто звертати увагу Україні.

По-перше, польський енергетичний ринок перебуває у пошуках джерел ліквідації дефіциту, і варто очікувати, що одним із таких джерел може бути антрацит з ОРДЛО. Україна повинна налагодити тісний контакт з польською стороною задля того, щоб вугілля з окупованих територій не потрапляло ані на ринок Польщі, ані інших країн ЄС.

По-друге, міфи про те, що Україна зможе експортувати дешеве польське вугілля не мають жодного підґрунтя. Тому єдиний вихід у ситуації, яка складається – налагоджувати співпрацю з Польщею для пошуку спільних каналів експорту. З одного боку, це дозволить нам вирішити власні енергетичні проблеми, а з іншого – не допустити на польський ринок вугілля з ОРДЛО.  

По-третє, Росія намагатиметься використати існуючу ситуацію на енергетичних ринках ЄС, та легалізувати вугілля з ОРЛДО. А це означає, що Україна має проводити жорстку зовнішню політику задля захисту власних інтересів, і адекватно реагувати на нові загрози.

 

Популярні статті