Сюрпризи на старті праймеріз: новини зі США

Автор: Владислав Фарапонов, експерт аналітичного центру «Ad astra», студент університету Wright State University (США)

Чимало аналітичних центрів по всьому світу зараз мають тенденцію називати Сполучені Штати Америки з початку президентства Трампа «Америкою Трампа». На сьогодні ситуація складається таким чином, що його опоненти демократи мають цілком реальні шанси перехопити першість у новинних заголовках, адже виборча кампанія 2020 у Штатах нарешті стартувала. Сподіваємось, тривалі перегони кандидатів принесуть велику кількість сюрпризів, що вже продемонстрували перші два штати, та будемо інформувати на постійній основі про новини із-за океану.

260 днів для 6 лідерів демократів щоб перемогти Трампа

Самі ж вибори, або як прийнято їх називати у США general elections (загальні вибори) пройдуть як зазвичай у перший вівторок листопада, цього року це 3 листопада. Загальним виборам передують праймеріз, тобто попередні вибори всередині обох найбільших партій. Загалом це означає, що приблизно до середини літа обидві партії: демократи та республіканці мають визначитися із власними номінантами на посаду президента.

Чому так багато уваги до цих кокусів та праймеріз?

У демократів це буде відбуватися в липні на з’їзді партії (конвенції), а у республіканців праймеріз цього року перетворились на справжню формальність. Трамп розраховує отримати абсолютну підтримку всіх 2 550 делегатів з усіх штатів. Для перемоги йому буде достатньо необхідних 1276. Станом на зараз Трамп отримав майже усіх делегатів з перших двох штатів, крім одного, який дістався Тому Уелду. Ще жодного разу протягом американської історії чинний президент не програвав номінацію всередині власної партії. Зважаючи на імпічмент, який завершився виправданням, очевидно, цього разу прецеденту також не станеться. Також суспільна увага прикута до перших двох штатів з точки зору статистики. Лише Біллу Клінтону в 1992 році вдалось перемогти на праймеріз демократів програвши кокуси в Айові тодішньому сенатору з Айови Тому Гаркліну, тож це не було інтерпретовано як справжня поразка.

На загальних виборах 3 листопада де-факто вирішується лише яка партія здобуде президентську владу. По-перше, вибори президента не є прямими. Адже де-факто, голосує за президента колегія виборників (electoral college) і для перемоги кандидат має набрати 270 голосів цієї колегії, голоси якої розподілені по штатам пропорційно до кількості населення. Не менш важливо, що одночасно відбудуться вибори до Палати представників й на третину оновиться Сенат. З огляду на роль Сенату в справі про імпічмент, саме вибори до Сенату цього року набувають особливої ваги. Ще рік тому всі були переконані, що Трамп переобереться на другий термін. Він все ще має серйозні шанси, але доля його перебування в Овальному кабінеті залежить не від нього, а від демократів більшою мірою.

Концептуальна та ідеологічна розрізненість демократів

Загалом зі старту президентської кампанії демократів у тій чи іншій мірі взяли участь 28 політиків. Зараз фактично залишилось 6, але офіційно продовжують боротьбу станом на зараз 8. Деякі аутсайдери гонки: конгресмен Тулсі Габбард з Гаваїв та мільярдер Том Стайер можливо скоро вийдуть з перегонів, адже вони навіть не кваліфікувались на дебати, що відбудуться в Лас-Вегасі (штат Невада) у середу ввечері за місцевим часом. Оскільки це вже 8 раунд дебатів, а отже далі вимоги для кваліфікації будуть ще жорсткішими, сенсу витрачати великі гроші на кампанію просто немає. Поступово спостерігати за праймеріз стає все цікавіше, а переможе насправді той, хто зможе пройти цю довгу дистанцію.

«Мільярдер прагне купити вибори»

У контексті витривалості серед лідерів перегонів є лише одна особа, яка має беззаперечну фору в цьому: Майкл Блумберг. Умовно, Майкл Блумберг такий собі Дональд Трамп, тільки від демократів. Мільярдер, колишній мер Нью-Йорка. Більше того, мером міста Яблука він став відразу після Руді Джуліані, який вже відомий українській публіці завдяки імпічменту. Не менш цікаво, що саме Джуліані фактично допоміг Блумбергу обратися на посаду від республіканців, адже Руді тоді користувався всенародною підтримкою після терактів 11 вересня. Щодо свого походження, він уже заявляв, що саме він має протистояти Трампу, адже нью-йоркці мають «розбиратися вдвох». До речі, Блумберг дійсно раніше був республіканцем, згодом став демократом, потім позиціонував себе як незалежний, а після цього знову став демократом.

Тим не менш, виборча кампанія Блумберга поки виглядає доволі віртуально: він досі не з’являвся на публіці, масштабних заходів оголошено також не було, тому ці перші дебати стануть справжнім випробуванням. Прогнозовано саме Блумберг стане об’єктом атак, як завжди буває, коли хтось із кандидатів демонструє стрімке зростання рейтингу. Майже всі кандидати вже встигли висловитись щодо несприйняття такої кампанії Блумберга, адже фактично він пропустив половину шляху. Формально, він нічого не порушив насправді, адже дебати це неписане правило компанії, та навіть більше, цей фактор може допомогти йому зіграти, як прийнято казати, в ролі «нового обличчя». Особливо на фоні провалу Джо Байдена як потенційного лідера центристів на праймеріз у перших двох штатах, саме Блумберг може одночасно захопити виборців Байдена, Бутіджижча та сенаторки Клобучар.

Ліві разом взяті не здобули більшість у перших двох штатах, тому Блумберг як кандидат від центру має шанс

Найбільш готовим до появи Блумберга є новоспечений лідер перегонів Берні Сандерс. Після перемоги в Нью-Гемпширі та мінімального відставання в Айові від Піта Бутідждиджа, саме Берні очолює національні опитування на виборах проти Трампа, так і внутрішньо партійні перегони. Зараз Берні та Піт мають однакову кількість делегатів, яких вони здобули за перші два штати. Натомість Берні Сандерс вже більше ніж 30 років у великій політиці, послідовний у своїх поглядах. Власне співставлення цих двох кандидатів може нарешті виглядати як справжня контруктивна дискусія між «лівизною та центром». Не дивно, що Трамп висловився щодо небажання мати у суперниках Блумберга, а прагне змагатися саме із Берні Сандерсом, адже тоді протистояння буде сильно полярним, та ліві ідеї будуть значно відрізнятися з порядку денного, який проводить адміністрація Трампа. У Сандерса є головна зброя проти Блумберга: це постійний, хоч і не дуже надійний, але свій електорат, на який він у буквальному сенсі заробив. Насамперед це молодь, оскільки безкоштовна освіта та доступна медицина хвилюють молодих людей найбільше. Берні поважають в Америці за послідовність поглядів навіть ті, хто з ним стоять на протилежних засадах. Цікаво, що Олександра Оказія-Кортез, яка по суті стала правою рукою Сандерса у кампанії, наприклад, за час перебування сенатора від Вермонту у Вашингтоні на фінальних слуханнях по імпічменту прийняла на себе організаторську роль у проведенні заходів від імені Сандерса. Це теж величезний плюс для нього. Що стосується опонента-мільярдера, прогнозуємо, що основний меседж Берні проти Блумберга буде звучати приблизно так: «Я тридцять років борюсь з олігархом, у той час як мій колега-конкурент збирається купити безліч реклами й спробувати обійти мене». Натомість як, наприклад, уявити таку риторику від віце-президента Байдена доволі складно.

Що стосується плюсів Блумберга, це як не парадоксально його зв’язки з республіканцями. Той факт, що він був обраним мером ключового американського міста саме від GOP (республіканці) дає йому шанс сподіватися, що у так званих відкритих для праймеріз штатах, яких всього 24 з 50. Це означає, що зареєстровані для голосування виборці, які афіліюють себе з республіканцями можуть проголосувати на праймеріз демократів. Один такий штат (Нью-Гемпшир) Блумберг вже пропустив, але він має два тижні запасу для того, щоб сконцентрувати свої зусилля на «Супер вівторок», коли 3 березня будуть голосувати 14 штатів. Не менш важливо, що в цей день будуть «розігруватися між кандидатами» 1 357 делегатів на з’їзді партії, при тому, що для здобуття номінації необхідно забезпечити підтримку 1991 делегатів.

Вперше дебати мають шанс серйозно вплинути на подальший перебіг кампанії. Вся увага буде прикута до Блумберга, та його поведінки на дебатах. Після сьогоднішніх дебатів стане зрозуміло, чи здатний мільярдер змагатися «в полі» з тими, хто веде кампанію майже рік. З часом деякі кандидати прогнозовано знімуться з перегонів, але фінальні праймеріз будуть актуальними для 5-6 кандидатів. Можливо, відбудуться деякі альянси, але станом на зараз всі, хто ще у грі, декларують бажання йти до кінця. Це лише посилює інтерес до виборчої кампанії.

Popular publications