Стосунки Києва та Братислави в контексті національних інтересів України

Автор: Тарас Сафонюк, експерт Фонду громадської дипломатії

Колишній прем’єр Словаччини Ігор Матович за час свого правління пожартував в одному з радіоефірів про те, що обміняв би Закарпатську Україну на російську вакцину. Звісно, що такі речі не сприяють добросусіднім відносинам Братислави та Києва. Зокрема, в Словаччині є значне проросійське лобі яке працює на національні інтереси РФ. Сюди можна віднести лідера партії «Ми – родина» Бориса Коллара, який відомий своїми проросійськими заявами. Однак, головною проблемою в україно-словацьких відносинах є недопрацювання в цьому напрямку саме України, яка за роки незалежності так і не змогла вибудувати чіткі та системні стосунки з Братиславою.

Щодо економічної співпраці між Україною та Словаччиною, то вона має доволі пасивний характер. В основному Київ імпортує до Братислави сировинну продукцію. Однак, серед потенційних напрямків співпраці є туризм, сфера транзитних перевезень, технологічних інновацій, автомобілебудування і навіть сфера авіації, якщо розглядати її в контексті наукових розробок та освітніх проєктів в цьому напрямку. Втім останнє засідання спільної україно-словацької Комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва відбулося у 2013 році. Тоді ключовими домовленостями були наступні:

– сприяти налагодженню прямих контактів між підприємцями обох країн у рамках Українсько-Словацької ділової ради і проводити пошук нових можливостей для поглиблення інвестиційної та промислової кооперації;

– продовжити практику проведення презентацій регіонів України у Словацькій Республіці та регіонів Словацької Республіки в Україні;

– продовжити співробітництво між банками двох країн у різних формах банківської діяльності, у тому числі шляхом фінансування спільних українсько-словацьких проєктів під страхове покриття Ексімбанку Словацької Республіки;

– забезпечити надійність транзиту тафти та газу через територію України;

– опрацювати можливість поглиблення роботи відповідно до стандартів ENTSO та можливість співпраці з реконструкції та розширення існуючого міжнародного пункту передачі В. Капушани-Мукачево;

– започаткувати співпрацю у сферах енергоефективності, використання відновлюваних джерел енергії та виробництва альтернативних видів палива, насамперед біомаси, а також, обмін інформацією та досвідом у зазначеній сфері;

– розширити співпрацю у сфері транспорту, зокрема, у сфері залізничного транспорту, міжнародних вантажних перевезень та інше;

– сприяти розширенню співробітництва в області сільського господарства, стандартизації, малого та середнього співробітництва та ринкового нагляду.

Після подій 2014 року в Україні вирішувати вище зазначені завдання стало складно. Але розпочинаючи з 2018 року економічна співпраця між країнами отримала позитивні тенденції. Зокрема, порівняно із 2017 двосторонній товарообіг у 2018 році збільшився на 19.3% і склав 1 389.8 млн доларів США. Основним локомотивом україно-словацьких відносин слід вважати енергетику. Окремо проєкт реверсу  природного газу зі Словаччини до України через газогін «Вояни-Ужгород» яскраво демонструє стратегічну важливість Словаччини у сфері енергетичної безпеки України. Для прикладу частка Словаччини в транзиті природного газу з Європи до України в 2018 році становила 81,4%, що практично в 28 разів більше ніж з Польщі. Спільним інтересом обох країн є продовження транзиту російського газу в Західну Європу та протидія «Північному потоку-2», особливо враховуючи те, що він може запуститись вже цієї осені. Саме Словаччина є тією країною, яка може допомогти Україні на шляху інтеграції до центральноєвропейського ринку електроенергії, який нині активно розвивається. Насамперед мова іде про перспективи підключення України до ENTSO-E (європейської мережі системних операторів). Також надзвичайно важливим є реконструкція ліній електропередач Мукачево-Вельке Капушани, яка має на меті збільшити їх пропускну потужність.

28 травня 2021 року відбувся офіційний візит в Україну Прем’єр-міністра Словаччини Едуарда Хегера під час якого було обговорено актуальні питання співробітництва між країнами. Піднімалась тема щодо поглиблення співробітництва у транспортній сфері – мультимодальних та залізничних перевезеннях. Сторони обговорили розбудову відносин в енергетичній сфері – в газовому та електроенергетичному секторах. Також Україна та Словаччина ознайомилися із кроками, які вживаються урядами обох країн для реалізації Європейського зеленого курсу і переходу до вуглецевої нейтральності.  Окремо заступник міністра поінформував словацьких колег про зміни, які відбуваються в Україні на ринку землі та в питаннях цифрової трансформації.

У ході зустрічі прем’єр-міністр Словаччини Едуард Гегер відмітив:

«Ми зацікавлені у співпраці в галузі енергетики. Це природний газ, електрика і, звісно, водень. Усі ми знаємо, що для цього необхідна прогнозована підприємницька сфера. Будемо зразком один для одного, щоб саме у цьому аспекті наші країни могли зростати».

Варто відмітити, що за підсумками 3-ох місяців 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами становить $367,3 млн. грн. Станом на 31.12.2020 в економіку України залучено $175,5 млн грн. інвестицій зі Словаччини, з яких найбільший обсяг інвестицій надійшов у промисловість – 83,3%, у сферу транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності – 8,9%. Все це свідчить про позитивні зміни у двосторонніх відносинах, але водночас вони є далекими від ідеалу.

Сьогодні є важливим розпочати розбудовувати системний характер україно-словацьких стосунків насамперед для Києва. Зважаючи на те, шо Братислава є одним із ключових партнерів для України в сфері енергетичної співпраці із європейськими країнами, Україні необхідно вдосконалювати інформування власних виробників щодо можливостей та процедури виходу на словацький ринок. Це потрібно для поглиблення економічної інтеграції та створенню додаткових інструментів, які зможуть позитивно впливати на налагодження партнерських відносин з країною, яка є ключом для виходу на загальноєвропейську енергосистему ЕNTSO-E. Особливо важливим це є в умовах складної ситуації навколо «Північного потоку -2» і напряму належить до пріоритетних національних інтересів України.

Окремо Словаччина є стратегічно важливою країною в контексті створення нових міжнародних проєктів та платформ економічної, політичної та культурної співпраці в Східноєвропейському регіоні. Географічне положення країни, маючи кордони з Україною, Польщею, Угорщиною, Чехією та Австрією робить її золотим ключем на шляху розвитку нових форматів співробітництва між країнами Східної Європи. Братислава є певним пазлом без якого картина буде неповною і це потрібно враховувати, особливо Україні, яка має зі Словаччиною одні з найважливіших енергетичних комунікацій, що безумовно може зіграти як позитивну, так і негативну роль в майбутньому.

Popular publications