Підсумок зустрічі Е. Макрона та В. Путіна

В структурі міжнародних відносин артикулювалися серйозні ризики пов’язані з зустріччю керівників країн G7, куди вкотре не запросили керівництво Російської Федерації. Разом з тим, В. Путін одразу після саміту прибув до Франції для зустрічі з новообраним президентом Е. Макроном. Ключовий дискурс стосувався вирішення українського та сирійського конфліктів. Визначу, що результати двосторонніх переговорів надзвичайно суперечливі і супроводжувались різкими заявами представників обох сторін. Е. Макрон під час прес-конференції заявив, що російські медіа-ресурси “Russia Today” та “Sputnik” розповсюджували наклеп проти нього та виконували виключно політичне замовлення. Виходячи з цього, Макрон обмежив доступ до свого передвиборчого штабу для представників визначених інформаційних ресурсів та заявив, що не вважає їх журналістами.

В. Путін назвав переговори надзвичайно суперечливими і складними, але визначив на об’єктивній потребі в їхньому продовженні. Натомість, Е. Макрон зайняв більш рішучу позицію в переговорному процесі і дозволив собі дати наступні коментарі: “Ми провели прямий, відвертий обмін думками. Я сказав все, що думав президенту Путіну. Нас розділяють загальні суперечності. Щодо української кризи, я підтверджую, що у разі ескалації ми можемо посилити санкції проти Росії. Але я хочу, щоб відбувалась деекскалація і нам не довелось цього робити”. В. Путін зайняв доволі пасивну переговорну позицію виходячи з наявних загроз міжнародної ізоляції та подальшого посилення санкцій.

Разом з тим, після невдалої зустрічі з  Д. Трампом, Е. Макрон та А. Меркель розпочнуть системну роботу для зміцнення ЄС та збільшення геополітичної ваги Німеччини та Франції відповідно. Е. Макрон прагне втримати високий рівень підтримки напередодні парламентських виборів, які відбудуться 11 та 18 червня 2017 року.

Принагідно зазначу, що політична програма Е. Макрона спрямована на нівелювання ролі США у вирішенні конфліктів в Європі. Керівництво Франції продовжить підтримку України у протистоянні з РФ. Макрон, на даний момент, не готовий іти на політичні компроміси з В. Путіним щодо України.

Загалом, Е. Макрон, з високим рівнем ймовірності, може стати індикатором жорсткого протистояння в системі координат “США – ЄС – РФ”. З точки зору захисту національних інтересів України подібна ситуація супроводжується рядом серйозних викликів. Однак, має позитивну тональність для інтеграційних прагнень та збереження економічного тиску на РФ. У цьому контексті доцільно активізувати співпрацю між Францією та Україною на рівні найвищого керівництва країн.

Автор: Гнидюк О.

Popular publications