Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

Росія відводить війська від кордонів з Україною, у Молдові конституційна криза, конфронтація між Прагою та Москвою посилюється, а Джо Байден став першим американським президентом, який визнав геноцидом винищення вірмен турками.

 

Під час зустрічі з міністрами закордонних справ ЄС Дмитро Кулеба запропонував підготувати нові секторальні санкції проти РФ через стягування військ Росією до кордонів з Україною

США оголосили про надання Україні додаткового фінансування через агентство з міжнародного розвитку (USAID) у розмірі 155 млн. дол. Кошти призначенні для зміцнення демократичних інститутів і протидії агресії з боку Москви. Окремо, як повідомляє Голос Америки, Сенат США підтримав законопроект щодо безпекового партнерства з Україною, який передбачає збільшення військової допомоги.

На сайті Держдепу повідомили про продовження санкцій проти підприємств нафтохімічної галузі Білорусі, які мали закінчитись 26 квітня.

 

В свою чергу міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що РФ відводить війська від кордонів з Україною у місце їх постійної дислокації. Під час зустрічі Володимира Путіна із Олександром Лукашенком президент РФ відповів президенту України на пропозицію зустрітись на територію Донбасу і запропонував Володимиру Зеленському зустрітись в Москві, якщо він має на меті обговорити україно-російські відносини. Окремо, Путін зазначив, що для вирішення конфлікту на Донбасі Зеленському потрібно спілкуватись не з ним, а з лідерами ДНР та ЛНР.

 

Натомість конфронтація між Чехією і Росією посилюється. Як повідомили в Ceske Noviny Віцепрем’єр Чехії Ян Гамачек викликав посла РФ в Празі Александра Змеєвського. Чехія також закликала країни ЄС та НАТО протестувати «проти руйнівних дій російських спецслужб». Зокрема, Ян Гамачек зазначив:

«Ми будемо закликати НАТО та ЄС мобілізувати стратегічну комунікацію, яка базується на досвіді країн, які висилали російських агентів та зіткнулися або стикаються з російською дезінформацією в цьому контексті»

 

В новому розслідуванні Bellingcat ідеться про те, що у підготовці вибухів на Чеських складах брали участь мінімум шість агентів ГРУ РФ з підрозділу 29155, члени якого здійснюють акти насильства за межами Росії. За даними агенства операція проходила під контролем генерал-полковника Андрія Авер’янова, який на момент його засекречування відправився в Центральну Європу і повернувся в Росію через кілька годин після вибуху у Врбетіце.

 

За інформацією чеського видання Respekt Національний центр проти організованої злочинності Чехії також провів операцію, в ході якої було затримано п’ятьох чехів, які були членами  воєнізованих формувань і, як підозрюють, воювали на Донбасі на боці сепаратистів.

 

Сенат Чехії запропонував розірвати договір про дружбу з РФ і залишити в країні одного російського дипломата. У конфлікті з Москвою Прагу підтримала Словаччина і в знак солідарності висилала трьох російських дипломатів. Прибалтійські країни також продемонстрували підтримку Чехії в конфлікті з Росією. 23 квітня Латвія, Естонія та Литва оголосили персонами нон грата російських дипломатів в своїх країнах.

 

Після вислання своїх дипломатів з Польщі Росія у відповідь оголосила персонами нон грата п’ятьох співробітників посольства Польщі в РФ. Також МЗС РФ вручило заступнику посла США ноту щодо оголошення персонами нон грата 10 співробітників посольства США в Москві. Окремо, офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Росія відповість на висилку дипломатів з країн Балтії.

 

Як повідомляє NewsMaker Партія соціалістів Молдови (ПСРМ) і Pentru Moldova схвалили проєкт постанови парламенту про «узурпацію влади»  Конституційним судом (КС) на користь політичних інтересів президентки Маї Санду. Парламент Молдови проголосував за скасування указу про призначення Домніки Маноле суддею Конституційного суду, яка була призначена за квотою законодавчого органу і обіймала посаду глави КС. Натомість Конституційний суд Молдови призупинив рішення парламентської більшості, яким депутати скасували указ про призначення Домніки Маноле суддею КС.

 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив про підтримку президентки Молдови Маї Санду на тлі рішення парламентської більшості скасувати призначення глави Конституційного суду та заяв про «узурпацію влади».

В Бухаресті під час міністерської зустрічі трикутника Польща-Румунія-Туреччина було обговорено посилення присутності НАТО в Чорноморському регіоні і євроатлантичні перспективи України та Грузії. В свою чергу міністри закордонних справ України і Грузії – Дмитро Кулеба і Давид Залкаліані – домовилися про координацію дій для наближення України та Грузії до вступу в ЄС і НАТО, зокрема отримання Плану дій щодо членства в Альянсі.

Фонд громадської дипломатії продовжує робити огляд актуальних новин, які відбулись протягом тижня в міжнародній політиці. Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах і слідкуйте за головними подіями в світі разом з нами.

Popular publications