Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

Минулий тиждень був багатим на події в міжнародній політиці і відзначився переговорами Росії та Китаю щодо подальшої співпраці, зустріччю міністрів закордонних справ країн НАТО,  санкціями КНР проти ЄС та рядом гучних заяв політиків.  Зокрема, активно фігурували і питання щодо України в контексті «Північного потоку-2» та агресії з боку РФ.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що країни-члени мають розбіжності щодо російського газопроводу «Північний потік-2». Зокрема, Столтенберг зазначив: «Реальність полягає у тому, що оскільки НАТО спирається на консенсус, то не ухвалювало рішення щодо «Північного потоку 2». Ми зосереджуємо увагу на тому, як ми можемо збільшити диверсифікацію поставок і вирішити питання безпеки енергетичних поставок, але ми не маємо жодної позиції щодо «Північного потоку-2».

Натомість Держсекретар США Ентоні Блінкен напередодн зустрічіі зі своїм німецьким колегою Гайко Маасом нагадав, що президент Байден вважає газогін поганою ідеєю, яка може підірвати інтереси України.

«Президент Байден дуже чітко сказав, що, на його думку, газогін є поганою ідеєю – поганою для Європи, поганою для США. Зрештою, він суперечить власним цілям ЄС щодо енергетики та безпеки. Він потенційно може підірвати інтереси України, Польщі та кількох інших близьких партнерів чи союзників», – заявив Ентоні Блінкен. Детальніше тут.

Про підтримку України говорив і колишній спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер, який зазначив, що незалежно від того, як складатимуться найближчим часом відносини Москви та Вашингтона, Україна матиме широку підтримку від Сполучених Штатів.

«Сьогодні ми спостерігаємо зростання військової агресії на Донбасі, і ми бачимо, що Росія намагається створити там найвищий рівень напруження, але підтримка США залишатиметься серйозною», – запевнив Волкер у інтерв’ю українському виданню НВ.

Міністр оборони Естонії Калле Лаанет заявив у парламенті, що Росія продовжує проводити агресивну й ворожу політику по відношенню до західного світу, тобто до НАТО, ЄС та їх держав-членів. Зокрема міністр згадав про Крим зазначивши, що минуло сім років з моменту його незаконної анексії, і режиму Путіна потрібна нова історія успіху.

Про загрозу з боку Російської Федерації говорили також під час пресконференції за підсумками другого дня зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, яка відбулась 24 березня. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг заявив, що Північноатлантичний Альянс має консолідовану позицію щодо поведінки Росії, яка вдається до репресій вдома та до агресії поза власними кордонами, тож союзники по НАТО продовжать давати тверду і рішучу відповідь на загрози з боку РФ.

47 країн ООН з нагоди сьомої річниці схвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції «Територіальна цілісність України» визнали Росію стороною конфлікту на Донбасі, а не посередником. Також Генеральна асамблея ООН ухвалила оновлену Резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна», в якій засуджується порушення прав людини в окупованому Криму, спроба анексії й тимчасова окупація півострова Росією.

Апеляційний суд французького міста Екс-ан-Прованс у вівторок, 23 березня, наказав закрити так званий репрезентативний центр «ДНР» у Марселі. Відкриття «представництва «ДНР» у Марселі відбулося  25 вересня 2017 року. Його зареєстрували в статусі громадського об’єднання, що не вимагає попереднього дозволу. Франція заявила, що ніколи не визнавала так звану «ДНР» та не має двосторонніх контактів із псевдореспублікою.

Президент України Володимир Зеленський ввів у дію санкції Ради національної безпеки та оборони проти кількох французьких євродепутатів, які їздили до окупованого Криму. У додатку зі списком фізичних осіб фігурують троє європарламентарів – Віржині Жорон, Жан-Лін Лакапель та Філіпп Олів’є. Усі є представниками крайньої правої політичної групи «Ідентичність та демократія»

Посол Японії в Україні Такаші Кураі дав інтерв’ю виданню «Український тиждень» в якому зазначив чому Токіо й далі підтримує нашу державу, зокрема в питаннях Криму та Донбасу. Такаші Кураі зазначив, що Україна та Японія, не дивлячись на географічну віддаленість, мають спільні інтереси – і тут виникає надзвичайно важливий імпульс для співпраці. Окрема посол відзначив основні двосторонні проєкти між Японією та Україною.

«Одним із проєктів може стати будівництво нового мосту в Миколаєві. Це місто дуже перевантажене, тому ми прагнемо зробити об’їзну дорогу, яка дасть змогу оминути центр, перетнути річку й опинитися на іншому березі. Це те, що наразі реалізуємо між нашими країнами. Однак, є і менші за масштабом. Ми називаємо їх «низькорівневою підтримкою» і від 2002 року реалізуємо близько десяти таких проєктів на рік. Ідеться про активності, які можна зробити за відносно невеликі гроші. Наприклад, ми надаємо медичне обладнання для лікарень, закриваємо деякі потреби для освіти дітей (як-от меблі або підручники), допомагаємо невеликим громадам. Це обходиться не надто дорого, але є дуже важливим для місцевих мешканців і може підвищити рівень їхнього життя. Ініціативи, які ми розпочали у 2014-му, передбачають допомогу військовим шпиталям та інші речі, які можуть покращити там життя. Я особисто двічі відвідував Донбас, мав можливість оглянути відновлення зруйнованого житла для місцевих мешканців. Нам було надзвичайно приємно бачити, що наша підтримка допомагає цим людям, і ми й далі її надаватимемо». –  відмітив Такаші Кураі.

Фонд Громадської дипломатії буде і надалі робити щотижневий огляд новин в міжнародній політиці і інформуватиме вас про головні події, які стосуються світу та України.

Popular publications