Кульмінація виборчої кампанії в США: на що можна очікувати?

Автор: Антон Найчук, кандидат політичних наук, директор Фонду громадської дипломатії

В США наближається один з найважливіших етапів виборчої кампанії, який покликаний закінчити непередбачувану політичну епопею.

По-перше, Конгрес має сертифікувати результати голосів колегії виборців, яка віддала перемогу Джо Байдену. Проте, Дональд Трамп не здається і не визнає правомірність виборів, вбачаючи у них численні фальсифікації. Сьогодні у Вашингтоні збираються багатотисячні акції його прихильників. Заплановані масштабні акції протесту, які братимуть початок поряд з Капітолієм, мерією і Білим Домом та мають об’єднатися в один масштабний мітинг. Очікуються виступи Дональда Трампа. Боротьба обіцяє бути надзвичайно гострою, а чинний президент розраховує досягти відтермінування результатів офіційного оголошення Джо Байдена новим лідером держави, а згодом і перевиборів.

Ключова боротьба має розгорнутися у Конгресі, адже саме парламентарі мають розставити «всі крапки на і» у цьому тривалому протистоянні. В ексклюзивних коментарях Фонду громадської дипломатії, політичний експерт, консультант і колишній дипломат Андрій Теліженко відзначає, що в рядах республіканської партії панує консенсус з приводу фактів фальсифікації виборів. Водночас, 70 конгресменів готові активно відстоювати позицію Дональда Трампа, змагаючись за відміну сертифікації виборів, відтермінування процедури оголошення Джо Байдена президентом і продовження подальшого розгляду прикладів порушення виборчого законодавства. 10 республіканців з Сенату планують використати всі наявні інструменти для оскарження результатів виборів в суперечливих штатах – Вісконсин, Пенсільванія, Мічигані, а Тед Круз планує підняти питання і про Арізону, де також є підстави вважати про фальсифікації.

Другою важливою сюжетною лінією є вибори до Сенату у штаті Джорджія. Наразі республіканці утримують більшість у Сенаті, проте їм необхідно відстояти дві позиції. Між кандидатами від них і демократів розгорнулась запекла боротьба з мінімальним відривом на рівні 1%. Якщо республіканці збережуть свої портфелі, тоді президенства Джо Байдена обіцяє бути максимально ускладненим. Сенат буде ускладнювати життя президентській адміністрації, продовжувати розслідування у справах проти Джо Байдена та поступово закладатиме фундамент під можливий імпічмент. Якщо ж перемогу здобудуть демократи, можна констатувати значний провал республіканців, оскільки Демократична партія фактично встановить монополію на політичну владу в країні, формуючи більшість навіть у Сенаті. Єдиним викликом для них стане необхідність подолання електорального розколу та знаходження компромісів з активними прихильниками Дональда Трампа. На завершальній стадії підрахунку голосів вже виникають сумніви стосовно прозорості голосування і підозри стосовно можливих маніпуляцій на користь республіканців.

Таким чином, хоча в інформаційному просторі ситуація здається прогнозованою, зберігається достатньо «підводних каменів» для Джо Байдена і демократів в цілому. Зберігається достатньо варіантів розвитку подій, які можуть призвести до радикалізації протестів, а можливо і подальшого поглиблення розколу у суспільстві. Ми ж і надалі слідкуємо за подіями і надалі будемо давати ексклюзивні коментарі для наших читачів.

Popular publications