Двосторонні відносини між Україною та Республікою Молдова
Олександр Гнидюк, Експерт Фонду громадської дипломатії

В контексті перспектив налагодження політико-економічної взаємодії та транскордонного співробітництва з  Республікою Молдова, потрібно проаналізувати існуючі можливості та загрози для нашої держави. 13 лютого відбулася стратегічна зустріч прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з прем’єр-міністром Республіки Молдова Павлом Філіпом. Доцільно зазначити, що урядом Республіки Молдова було скасовано торгівельні обмеження для експорту українських товарів, які дозволили на 15% збільшити експортно-імпортні операції між державами. Такі показники характеризують своєрідне покращення політико-економічних відносин між країнами. Дані суттєво покращились, враховуючи попередню статистику. За 2015 рік товарообіг між Україною та Республікою Молдова склав 565,6 мільйонів доларів США, що на 29,8% менше обсягів торгівлі за 2014 рік. Обсяги експорту українських товарів до Республіки Молдова у 2015 році склали 524,3 мільйонів доларів США (знизились на 29,5% у порівнянні з 2014 роком).
Співпраця з визначеною державою є стратегічно важливою через спільні кордони, економічні зв’язки, євроінтеграційні проекти і задля збереження військової стабільності  в регіоні. Перспективним є налагодження двостороннього співробітництва між Україною та Республікою Молдова в рамках єдиної економічної зони. Це дозволить розвинути транспортно-транзитний вузол з морськими портами і автомобільними та залізничними магістралями у Чорноморському регіоні. Подібні проекти дадуть змогу економічно інтегрувати керівництво держави в українську систему координат та мінімізувати співпрацю Республіки Молдова з Російською Федерацією.

Дадатковим аспектом, який підвищує інтерес української держави до Молдови є тісні культурні зв’язки між країнами та етнічний склад населення. Українці складають більше 11% населення Республіки Молдова. Такий факт має впливати на участь України в політичних процесах Республіки Молдова та формування необхідних передумов для створення подальших союзних утворень з визначеною державою.

Складною для України є існуюча політична матриця в Республіці Молдова. На останніх парламентських виборах 2014 року, перемогу здобула “Партія соціалістів Республіки Молдова” з результатом у 20,5%. Значний показник підтримки отримала – “Партія комуністів Республіки Молдова” – 17,4 % голосів і “Комуністична партія реформаторів Молдови” – 4,9% голосів. Незважаючи на те, що “Ліберально-демократична партія Молдови”, “Демократична партія Молдови” і “Ліберальна партія” в сукупності отримали 45,63% (55 мандатів) голосів виборців і утворити діючу коаліцію, останні президентські вибори засвідчили зміну суспільних настроїв щодо “російського вектору розвитку” країни. Новобраний президент Республіки Молдова Ігор Додон вибудовує  так звану “багатовекторну систему розвитку держави”. В рамках реалізації означеної стратегії, І. Додон зробив офіційну заяву від 7 лютого 2017 року про необхідність проведення тристоронніх переговорів між Республікою Молдова, Російською Федерацією та Європейським союзом щодо відновлення стратегічного партнерства між Республікою Молдова та Російською Федерацією. Важливим аспектом даної угоди потрібно вважати зацікавленість Республіки Молдова у збереженні “Угоди про асоціацію Молдови з Європейським Союзом”. Також варто зазначити, що І. Додон зайняв критичну позицію щодо подальшої співпраці з НАТО.

Додаткова загроза інтересам України полягає у тому, що І. Додон наполягає на повній реінтеграції Придністровської Молдовської Республіки до складу Республіки Молдова. Разом з тим, на сучасному етапі, реалізація подібного сценарію виявляється можливою лише за рахунок повного прийняття позиції керівництва Російської Федерації, щодо федералізації Молдови та введення військового контингенту Російської Федерації на територію країни. Подібні дії представляють собою пряму загрозу національним безпековим інтересам України. Методика гібридної війни – головний інструмент дестабілізацій, який активно використовується Російською Федерацією задля встановлення контролю над державами, що входили до складу СРСР. Імплементація норм, які пропагуються діючим президентом Республіки Молдова становлять прецидент і загрозу для безпеки України. Оскільки ситуація ускладнена тим, що Російська Федерація намагається інтегрувати повністю підконтрольні територію ПМР до складу Молдови без дотримання міжнародних правових норм та проведення демократичних виборів. Наступним негативним фактором буде федералізація Республіки Молдова, що призведе до часткової або повної втрати нею політичної суб’єктності.

Автор: Гнидюк О.

Популярні статті