Чи буде знову локдаун в Україні та як діють у такій ситуації країни ЄС?

Оксана Крищук, Студентка КПНУ ім. І.Огієнка

Ситуація з COVID-19 гіршає. Не лише в Україні, де кількість нових випадків коливається від 8 до 12 тисяч на день, і вірус підчепив президент, а й у світі.

В Україні напередодні запуску загальнонаціонального карантину вихідного дня влада почала говорити про повний локдаун – введення жорстких обмежень на пересування, соціальні контакти й доступ до громадських місць, такі як кафе і кінотеатри.

11 листопада в Україні запроваджено карантин вихідного дня, який діє щосуботи й щонеділі з 14 по 29 листопада включно. Однак якщо він виявиться неефективним або ж його не будуть дотримуватися, карантинні заходи можуть посилити. Про це наголосив голова Кабміну.

Під час карантину вихідного дня заборонено працювати непродовольчим магазинам і ринкам, закладам харчування, культури й розваг, а також закладам із надання низки послуг. Але таке рішення уряду сприйняли не всі. Проти виступила влада декількох міст, а також представники бізнесу, які через такі заходи зазнаватимуть великих збитків, адже найбільший дохід надходить саме у суботу та неділю.

Таким чином уряд намагається стримати поширення коронавірусу. «Якщо не вживати заходів, то вже за місяць у нас можуть закінчитися ліжко-місця. Це при тому, що в останні місяці ми збільшили їх кількість вдвічі. І тоді шлях буде тільки один – це жорсткий карантин аж до повного локдауну», – наголосив Денис Шмигаль. Карантин вихідного дня він назвав збалансованим варіантом – повного локдауну економіка України не витримає. При цьому прем’єр визнав, що такі обмеження будуть болючими для бізнесу.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що, у разі запровадження в Україні повного локдауну, влада розглядатиме питання про закриття кордонів.

«М’який карантин» у Польщі

У Польщі з 7 по 29 листопада запроваджено так званий «м’який карантин». Закриваються театри, кінотеатри та заклади культури. Готелі не поселяють туристів. Працювати можуть тільки продуктові магазини, аптеки та заклади обслуговування громадян. Молодша і старша школи працюють дистанційно.

На сьогодні у Польщі спостерігається стабілізація кількості нових випадків захворювання COVID-19, тому уряд планує дещо послабити обмеження. Зокрема в грудні мають намір відкрити торгові центри, щоб стимулювати роздрібних торговців напередодні Різдва. Хоча прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький наголосив: «Є одна умова … дисципліна кожного магазину, торгового центру, меблевого магазину. Якщо ні, то ці магазини будуть закриті». Такі дії були узгоджені зважаючи на економічну ситуації, адже вони можуть врятувати велику кількість робочих місць, що є досить важливим в умовах пандемії.

Також Моравецький закликав поляків проводити Різдво тільки з найближчими родичами у своїх сім’ях і не подорожувати, заявивши, що уряд працює над обмеженнями для пересування.

Словаччина знайшла альтернативу локдауну

Словаччина першою в Європі проводить загальне тестування населення, щоб запобігти локдауну.

Зузана Кріштуфкова, завідувач кафедри епідеміології Словацького медичного університету в Братиславі, заявила: «Загальне тестування – це єдиний спосіб запобігти повному локдауну й економічній катастрофі».

Уряд Словаччини хоче виявити осередки поширення коронавірусної інфекції й з’ясувати – які регіони чи населені пункти мають найбільше інфікованих людей.

Тестування добровільне, але через ЗМІ людям пояснили, що це єдина альтернатива жорсткому локдауну – запровадженню жорстких обмежень, що повністю паралізують життя в країні.

За результатами тестування його учасникам видали сертифікати.

Ті, хто отримав негативний результат, отримали право подорожувати та здійснювати покупки без будь-яких обмежень в рамках комендантської години, яка була запроваджена у Словаччині 2 листопада.

У Словаччині відкриті магазини й торгові центри, дитячі сади, банки, адміністративні будівлі, але їхні співробітники мають право вимагати у відвідувачів пред’явити сертифікат про негативний тест на коронавірус. Кінотеатри, ресторани й театри працюють з обмеженням кількості відвідувачів. Залишаються закритими бари й ресторани, а ще багато шкіл. Носіння масок також є обов’язковим.

Країні вдалося у ході масового тестування виявити десятки тисяч інфікованих коронавірусом та відправити їх на карантин, «тим самим значно зменшити темпи інфікувань».

Угорщина йде на новий локдаун

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про введення жорстких карантинних заходів, щоб уповільнити темпи поширення коронавірусу.

В країні з 10 листопада, закрили всі середні школи, університети й ресторани. Спортивні заходи проводитимуться без глядачів, а всі масові зібрання скасовуються. Театри, кінотеатри та фітнес-центри закриті. За словами Орбана, початкові школи й дитячі садки будуть продовжувати працювати у звичайному режимі, але вчителям і медпрацівникам доведеться проходити тестування щотижня.

За словами Орбана, новий локдаун необхідний, оскільки «якщо число випадків коронавірусу буде рости нинішніми темпами, то угорські лікарні не зможуть впоратися з таким навантаженням».

Раніше в Угорщині оголосили про закриття всіх розважальних закладів і введення комендантської години в нічний час, яку тепер розширили (раніше починалася опівночі, з 10 листопада тривалість з 20:00 до 05:00).

Австрія вводить повторний локдаун

Уряд Австрії на тлі активного поширення коронавірусу в країні вдруге з початку пандемії вводить особливо жорсткі карантинні заходи (локдаун). Про це повідомив канцлер Себастьян Курц на прес-конференції у Відні в суботу, 14 листопада.

Введення локдауна означає, що з вівторка, 17 листопада, і аж до 6 грудня в країні закриється майже вся торгівля і сфера послуг, крім магазинів щоденної необхідності, банків, пошти й аптек. Дитячі садки будуть закриті. Школи перейдуть на дистанційне навчання. Залишати свій будинок з цього дня буде дозволено тільки з поважної причини. До них відносяться, зокрема, поїздка на роботу, надання допомоги родичам або відпочинок на свіжому повітрі. Дане правило, однак, буде переглядатися парламентом кожні десять днів.

Беручи приклад зі Словаччини, Австрія має намір теж провести масове тестування населення країни на наявність коронавірусу. Про це повідомив Курц 16 листопада. Канцлер Австрії пояснив, що задуми його уряду стосуються насамперед проведення масових тестувань серед окремих груп населення, приміром, вчителів, але також і щодо інших груп, щоб мати змогу 7 грудня якомога безпечніше вийти з локдауну. Тестування можуть повторити напередодні Різдва, аби зробити свято максимально безпечним.

М’який локдаун у Німеччині

Теперішні протиепідемічні обмеження, що діють у ФРН до кінця листопада, значно слабші за запроваджені навесні цього року, тож їх називають «м’яким локдауном». В країні зачинені всі гастрономічні та розважальні заклади (ресторани й кафе торгують тільки на виніс) та посилені норми соціального дистанціювання для громадян. Закрито, зокрема, спортзали, кіно- і інші театри, але продовжують працювати школи й дитячі садки. Також закриті косметичні й масажні салони, студії татуювання. Робота перукарень дозволена за умов дотримання суворих заходів гігієни.

Наміри уряду ФРН посилити заходи «м’якого локдауну» не знайшли підтримки більшості керівників федеральних земель. Більшість прем’єрів виступили за те, щоб ніяк не змінювати теперішні правила до завершення терміну дії «м’якого локдауна» – тобто, до кінця листопада.

Сама Ангела Меркель вважає, що потрібні додаткові заходи.

Частковий локдаун та деконфайнмент у Франції

У Франції 30 жовтня набув чинності частковий локдаун, який триватиме до 1 грудня. У країні закрилися бари, ресторани й частина магазинів, хоча фабрики та школи залишаються відкритими. Окрім того, почали діяти обмеження щодо подорожей всередині Франції. Заборонені приватні зібрання людей за межами сімейного кола. Скрізь, де можливо, має застосовуватися дистанційна робота.

Як і навесні, людям потрібно заповнити форму, щоб залишити свій будинок, і їм буде дозволено це зробити тільки для покупки товарів першої необхідності, на випадок надзвичайних ситуацій, для годинних тренувань або для основної роботи.

Президент Макрон має намір наступного тижня оголосити про поступові етапи припинення ізоляції у Франції, оскільки друге блокування описується як таке, що «почало приносити плоди».

Очікується, що кампанія масової вакцинації буде включена в майбутні плани країни, щоб уникнути «зіпсування» нового процесу деконфайнменту і можливої третьої хвилі епідемії Covid-19.

Офіційний представник уряду Габріель Аттал сказав: «Зараз ведеться розробка правил на найближчі тижні й місяці з однією метою: організувати все в контексті, щоб дозволити населенню жити якомога більш нормально, при цьому епідемія залишається під контролем».

Популярні статті