Чи буде сКРУТно Україні без Курта?

Владислав Фарапонов, Експерт аналітичного центру «Ad astra», студент університету Wright State University (США)

За останній тиждень новин щодо України всі очікують з осторогою, але у США, є повне відчуття, що американський істеблішмент розуміє, що Україна саме зараз не зробила нічого проти інтересів США, щоб опинитися у центрі американської політики. Скоріше американці розуміють, що невдалий збіг обставин.

Дуже несподіваною стала новина про звільнення Курта Волкера — спеціального представника Державного департаменту США по ситуації в Україні. Волкер зарекомендував себе в Києві як справжній «друг» України, сам він називав себе посередником між державним секретарем Помпео, Пентагоном  і президентом Трампом.

Волкер з часу свого призначення у липні 2017 продемонстрував, що за короткий проміжок часу він зміг розібратися в ситуації на Донбасі, в проблемі окупації Криму набагато краще за деяких досвідчених українських політиків. Його робота можливо не була настільки помітна, але вплив саме від роботи Курта Волкера на імідж України в цілому і позицію США щодо Росії є  неоціненним.

Наскільки крут був Курт 

Зважаючи на те, з якою швидкістю Дональд Трамп змінював лідерів своєї геополітичної команди, Курт Волкер став одним з рекордсменів за часом, протягом якого він обіймав посаду спецпредставника з питань України. 

Волкер був призначений на посаду ще за часів головування у Державному департаменті Рекса Тіллерсона, який особисто приїхав до Києва представити Волкера влітку 2017 року.

Ми вже писали про те, чому два тижні тому був звільнений Джон Болтон — екс-радник Трампа з питань національної безпеки, тому зараз Україна залишається без «кураторів» у Білому домі. Адже Болтон також відповідав за відносини з РФ, отже зі старої зовнішньополітичної команди Трампа зараз залишився лише Майк Помпео, що не є надто позитивним сигналом для України, адже з боку Помпео за роки його перебування на посаді держсекретаря Україна отримала лише так звану «декларацію Помпео» щодо Криму минулого літа. Це стало першим серйозним тестом на нашому напрямку для держсекретаря Помпео.

«Кримська декларація» — невеликий документ (3 абзаци), який містить посилання на декларацію Уельса  (держсекретаря США того часу), в якій тоді Вашингтон засудив анексію країн Прибалтики (Естонії, Латвії та Литви) з боку СРСР у 1940 р.  

США у 2018 закликали Росію закінчити анексію півострова та підкреслили, що такими діями Москва сама себе ізолювала від усієї міжнародної спільноти.

Волкер же, на відміну від Помпео та Болтона працював більшою мірою з Владиславом Сурковим — помічником і радником Путіна, тому Волкер неодноразово заявляв, що жодних ілюзій щодо дій Росії щодо України в нього немає.

Не слід забувати, що тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор перебуває в Києві лише до призначення постійного посла. До речі, прізвище екс-посла Марі Йованович також згадується у скарзі, а Волкер з нею мав доволі непогані особисті відносини. 

Після звільнення Курта Волкера Україна опинилась у ситуації, коли зовнішніх кураторів та посередників з Вашингтону майже не залишилось.

Авторитетна позиція щодо Донбасу 

Волкер, як колишній представник США у НАТО (2008-2009 роках) неодноразово висловлювався на підтримку євроінтеграції України, однак найбільшу повагу він здобув саме через його особисту позицію щодо конфлікту на сході України. Очевидно, саме глибоке розуміння конфлікту і позицій сторін через призму внутрішньої  політики Києва та Москви і забезпечило Волкеру непохитний авторитет перед Трампом.

Наприклад, він різко засуджував видачу Росією паспортів в ОРДЛО, а у лютому 2019 він представив сайт, метою якого стало інформування світового співтовариства щодо ситуації в України в умовах російської агресії. 

Аналогії такому сайту під час будь-якого іншого тривалого збройного конфлікту у світі просто немає, тому це ще раз демонструє особливе ставлення Волкера, а отже і Трампа до ситуації на Донбасі.

Репутація важливіше за посаду

З особистих джерел, нам повідомили, що у Держдепартаменті ще у п’ятницю  ніхто не очікував заяви Волкера про звільнення, про неї у Вашингтоні всі дізнались зі ЗМІ. 

За даними деяких ЗМІ, причиною звільнення стала активна участь Волкера в інституті Маккейна (покійного сенатора, який підтримував Україну). Волкер очолює цей центр з 2011 року. Маккейн у свою чергу критикував послідовно Трампа по всім напрямкам зовнішньої та внутрішньої політики. Така версія не витримує жодної критики, адже сам Маккейн помер рік тому, а Волкер продовжував працювати без жодних офіційних нарікань з боку Білого дому.

Очевидно, саме згадування Волкера у ананоміній скарзі на Дональда Трампа, внаслідок розмови з українським Президентом 25 липня 2019 року, змусило Курта Волкера писати заяву на звільнення.

Неоднозначно сприйняли у США той факт, що повідомлення про звільнення Волкера було опубліковано не на сайті Держдепартаменту, а на сайті організації, яка є частиною інституту Маккейна.

У цьому документі сказано, що Волкер допомагав організувати розмову між Руді Джуліані – особистим адвокатом Трампа і Андрієм Єрмаком – помічника Президента України. Також нібито Волкер відразу після розмови Трампа і Зеленського приїхав до Києва 26 липня і почав реалізацію обговорених по телефону планів між президентами.

Руді Джуліані опублікував повідомлення від Курта Волкера, де останній запевнив мера Нью-Йорка, що може організувати зустріч між Єрмаком та самим Джуліані.

У п’ятнию ввечері у Вашинтоні відбулась зустріч між  держсекретарем США Помпео і Волкером, після якої останній подав у відставку.

Схоже на те, що сам Волкер жодного злочину не вчинив, але все ж, його ім’я фігурує в скарзі, а отже у скандалі в цілому. Волкер як кар’єрний розвідник, військовий і  дипломат не може собі дозволити, щоб його ім’я використовували у міжпартійій боротьбі, яка розгорнулась навколо можливого імпічменту Трампу у нижній палаті Конгресу США. Тому його конкретна роль і вплив на ситуацію в цілому залишається незрозумілим до кінця.

Можливо, це навіть краще для України, якщо Курт Волкер буде давати свідчення в Сенаті наступного тижня (так само як і екс-посол в Україні Марі Йованович) вже не в якості представника держдепу по питаннях України. Тепер для вже колишнього спецпредставника Держдепу по Україні першочерговим завданням буде зберегти свою власну репутацію та довести, що навіть якщо Держдепартамент, або особисто Джуліані, використосував його зв‘язки, то Волкер не переступив жодної «червоної лінії».

Безперечно, якби не цей скандал навколо імпічмента Трампу,  Волкер ще не скоро би покинув свою посаду, хіба що якщо перейшов би на якусь посаду безпосередньо в Білому домі.  

Владислав Фарапонов, Експерт аналітичного центру «Ad astra», студент університету Wright State University (США)

 

Популярні статті