Безпека громадян – небезпека виборам

Діана Грушанська, Студентка КПНУ ім. І.Огієнка

Глава польської правлячої партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський та його союзник Ярослав Говін повідомили, що вибори президента Польщі переносяться з 10 травня на інший  термін. Вони заявили, що партії «ПіС» та «Угода» вже підготували рішення, що надасть полякам можливість взяти участь у демократичних виборах. Політики також додали, що не вдалося провести вибори упродовж конституційного періоду через те, що опозиція виступала проти всіх ініціатив.

У партії повідомили, що спікер Сейму Республіка Польща оголосить нові президентські вибори якнайшвидше. Планується, що вибори будуть проводитися поштою задля безпеки поляків.

Звідки виникла «поштова ідея?»

Опозиційні сили польського парламенту категорично не підтримували ідею проводити вибори 10 травня – і їхнім фактично єдиним, проте потужним був аргумент про загрозу здоров’я громадян. Альтернатива опозиції була така: необхідно вести надзвичайний стан. У такому випадку, за конституцією Польщі, – упродовж дії стану та ще 90 днів після завершення проводити вибори не дозволяється.

Проте влада непохитно стояла на своєму: «Вводити надзвичайний стан виключно заради перенесення голосування – не можна». І задля наочності проводила приклади безпечних виборів у Південній Кореї та німецькій Баварії.

І все ж не врахувала важливого факту – Німеччина, на відміну від Польщі, має значний досвід у проведенні виборів поштою – іще з 50-х років минулого століття.

Проте час ішов, а разом з ним – паніка і хаос. Бюлетені для голосування друкували без жодних юридичних засад. У період такої напруженості, навіть з’явилася ідея про внесення змін до Конституції, які б продовжили президенство Дуди іще на два роки.

Михайло Потоцький, керівник відділу «Думки» польського видання Dziennik Gazeta Prawna так описує цей період: «Польщі загрожувала конституційна криза досі нечутих масштабів». Адже наразі польське право просто не передбачає сценарію, коли вибори президента не відбулися вчасно.

Як планують вирішувати ситуацію?

Імовірно, що зараз у законодавство будуть внесені правки, що дозволять кандидатам, які зараз зареєстровані, автоматично брати участь у нових виборах. Проте і тут можна віднайти «підводну течію» – деякі експерти вбачають таку дію як натиск до опозиції – адже саме падіння рейтингу кандидатки від опозиційної партії Кідави-Блонської, призвело до того, що політики задумалися про заміну кандидата. І от уже 15 травня Малгожата Кідава-Блонська сама оголосила про своє рішення зійти з гонки за президентське крісло. Тоді провідна опозиційна сила Польщі «Громадянська коаліція» висунула чинного мера Варшави Рафала Тшасковського кандидатом на виборах президента країни.

Наразі опитування про підтримку кандидатів на пост президента Польщі підтверджує суттєве падіння рейтингу чинного президента Анджея Дуди. Це показує опитування PBS, яке опублікувала 23 травня «Gazeta Wyborcza».

35% респондентів проголосували б за Анджея Дуду, тоді як за його головного опонента, нового кандидата від опозиції мера Варшави Рафала Тшасковського, 21%. 

І найімовірніше, що таке падіння рейтингу Дуди спричинене нещодавнім звинуваченням лідера партії «Право і справедливість» Качинського у цензурі.

А в основі всього – стала пісня.

Пісня, що допоможе і в горі і в радості?

Річ у тім, що 15 травня в хіт-параді Третього каналу «Польського радіо» перше місце зайняла пісня польського музиканта та співака Казимира Сташевського (Казик), що має назву «Твій біль ліпший, ніж мій». Як виявилося згодом, пісня була своєрідною мистецькою відповіддю, коментарем до візиту Качинського на цвинтар, що відбувся на десяті роковини Смоленської трагедії. Лідер партії «Право і справедливість»,  попри обмеження через пандемію, відвідав могилу своєї матері, а також символічну могилу брата та невістки.

Кліп співака Казика, як зазначається, потрапив у «больову точку», показавши, що правила написані не для всіх. Після прем’єри, інтернет-голосування підняло її в лідери. Проте уже через декілька хвилин, пісня Сташевського була видалена з офіційної інтернет-сторінки радіостанції.

«Польське радіо» опублікувало заяву, в якій повідомило слухачам, що воно анулювало голосування, тому що, за словами головного редактора, відбулася маніпуляція з кількістю голосів, відданих за пісню.

Працівники радіо звинувачення в маніпуляціях відкинули – як наслідок – близько 50 журналістів пішли з радіостанції.

Ситуація швидко почала набувати розголосу в самій Польщі, і за її межами. Й в переважній більшості відгуки були не надто доброзичливі. А це, своєю чергою, може дещо змінити плани «ПіС» напередодні виборів президента, де ще нещодавно вважали перемогу в єдиному турі фактично вирішеною справою.

         Тож зараз справді складно передбачити, як ситуація буде розвиватися далі – скільки іще буде неочікуваних рішень й гучних заяв. Проте в історії можна знайти чимало прикладів того, що ставалося, коли влада намагалася будь-що міцно втриматися за «булаву». І наслідки такого, зазвичай, були не надто втішними.

Популярні статті