Baltic Pipe – загроза Північному потоку – 2 і можливості для Тримор’я

Владислав Сердюк, Експерт Фонду громадської дипломатії

4 травня 2020 року президент Польщі Анджей Дуда урочисто оголосив про початок будівництва стратегічного для польської економіки проекту і геостратегічного для всього регіону Центральної та Східної Європи  газопроводу Baltic Pipe.

З чим ми маємо справу?

Baltic Pipe (Далі по тексту BP) це проект магістрального газопроводу, який реалізовує оператор газотранспортної системи Польщі Gaz-System. BP пройде по дну Балтійського моря, забезпечивши доставку газу з родовищ на норвезькому шельфі в Північному морі в Польщу через Данію. Його довжина складе 275 км.

Проектну документацію BP, за даними Gaz-System, затвердили ще 9 січня 2020 року. Проект складається з трьох етапів:

  • З’єднання ГТС Норвегії і Данії;
  • Розширення інфраструктури Данії;
  • Будівництво труби BP, що з’єднує Данію і Польщу.

30 квітня компанія Gaz-System підписала контракт на реалізацію проекту з фірмою Saipem Limited, а також отримала всі необхідні дозволи в Польщі.

У Gaz-System заявляють, що проект рухається відповідно до графіка. Перші роботи, за які відповідатиме Saipem Limited, почнуться в середині / другій половині 2020 року. Вони будуть включати в себе підготовку будівельних майданчиків в Данії і Польщі, а також початок будівельних робіт пов’язаних з мікротуннелірованіем, яке, за даними Gaz-System, дозволить зберегти натуральне навколишнє середовище морських берегів.

У другому півріччі очікують початок активності на морі, а саме передбудівничого дослідження траси газопроводу. Кораблі, які підготують грунт під укладання газопроводу з’являться на Балтійському морі в першому півріччі 2021-го. Укладання труби почнеться влітку 2021 року. А газопровід буде відданий в експлуатацію в жовтні 2022 року. Планована пропускна потужність Baltic Pipе 10 млрд. М3/рік.

У чому інтерес Польщі, негатив для Росії, а найголовніше –  позитив для України?

Інтерес в будівництві такого газопроводу очевидний як в разі Польщі, так і в разі Данії. Про це свідчить хоча б те, що на отримання всіх дозволів від Данії для будівництва проекту Газпрому Північного Потоку 2 пішло близько двох років. У випадку з Baltic Pipe ситуація розвивалася діаметрально протилежним чином. Дозвіл від датських екологів для BP било отримано в планові терміни 25 жовтня 2019 року (BP отримав дозвіл навіть раніше, ніж СП-2, якому дали «зелене світло» лише 30 жовтня). Звичайно ж, вся справа в тому, що Gaz-System заздалегідь передбачили ряд технологічних рішень, які мінімізують вплив Baltic Pipe на навколишнє середовище.

У випадку Польщі Baltic Pipe є стратегічним об’єктом не тільки в економічному (газ, який буде доставлятися через BP обіцяє коштувати дешевше від російського), але і в геополітичному плані. Він дозволяє диверсифікувати газовий ринок в регіоні, позбавивши його від безальтернативності монополії РФ, а також захиститися від тиску Кремля, який очевидно розглядає перебої в поставках газу в якості політичного інструменту. Повна незалежність від російського газу це завдання номер один Польщі в сфері енергетичної безпеки. За цим, безсумнівно, піде ще більша зміна зовнішньої політики РП щодо Росії, а також ряд приємних бенефітів для Варшави.

Наприклад, Польща, починаючи з деякого часу, відкрито замислюється про те, щоб скласти конкуренцію європейським газовим хабам і стати одним з основних постачальників сировини в регіоні (взяти в приклад хоча б співпрацю Варшави і Вашингтону в цьому напрямку). Клієнтами Польщі повинні стати держави «Триморья», а також їхні сусіди, наприклад, Україна і Білорусь, які вже деякий час всіляко намагаються послабити вплив РФ на їх внутрішню політику або зовсім розпрощатися з ним (у випадку України).

Фактично Польща (разом зі США та низкою союзних держав) зараз займається побудовою нової геостратегічної архітектури в регіоні, яка убезпечить ряд країн від російського газового шантажу, тим самим знизивши геополітичний вплив РФ вцілому. Якщо говорити з чисто бізнесовий точки зору, то досвід показує, що Росія не є постачальником, якому можна довіритися та на якого можна покластися.

Поглиблення інтеграції з Польщею (також у сфері енергетичної безпеки) має виключно позитивні наслідки для України. Це зайвий раз зміцнює наші двосторонні відносини, додатково позбавляє нас необхідності вести справи з РФ в даній сфері, додає впевненості в тому, що Київ щорічно буде в змозі до зими забезпечувати всі регіони необхідними запасами газу.

Це визнає і Дуда, заявляючи, що «Польща буде одним з тих гарантів енергетичної безпеки України, яка, як ми знаємо, роками піддається газовому, енергетичному шантажу з боку Росії. Тому цей елемент вкрай важливий для суверенітету та повної незалежності України».

Ще одним наслідком будівництва та запуску Baltic Pipe стане ймовірний розрив «ямальського контракту» між Росією та Польщею. Варшава однозначно не збирається продовжувати даний контракт на діючих умовах. Про це в публічній площині вже неодноразово говорилося польськими політиками різного калібру. Існує погляд, що Польща, виходячи з фінансового інтересу, знайде іншу, нову формулу для укладення/продовження ямальського контракту, проте в Варшаві усвідомлюють, які профіти підуть за цим для РФ, а тому можна бути впевненим, що посилені переговорні позиції Польщі негативно позначаться на стані справ Росії. Тобто зміни на енергетичному ринку Європи обіцяють початися вже в 2022 році.

Наступним позитивним наслідком від будівництва BP для Польщі стане ймовірне поглиблення співпраці з Норвегією та Данією з метою отримання нових дозволів на розробку Польщею газових та нафтових родовищ. Це позитивно позначиться на реалізації польських планів збільшення впливу на європейському енергетичному ринку. Планується, що до 2022 року буде добуватися 2,5 млрд. кубів газу в Норвегії, що дозволить їм на чверть заповнити BP.

Висновки

Північний Потік 2 це проект, який має під собою очевидну політичну підоснову. Він обходить Польщу та Україну, що збільшить тиск на них з боку Кремля. СП-2 (в разі відсутності альтернативи) дозволить Росії продовжити політику ультиматумів та шантажу у відносинах з країнами Європи. У цьому контексті BP є елементом ширшої стратегії для ряду країн, спрямованим на зміцнення позицій в досить непростих відносинах з Росією. Іншими словами, він нівелює загрози.

Збільшення інтересу до газу, який надходитиме через ВР, може призвести до появи нових проектів додаткових газопроводів, які лише сильніше вдарять по Газпрому та його впливу. Це стане ще одним, додатковим фактором, який вплине на «газову географію», коли газ на Захід надходив в основному зі Сходу. Тепер він буде надходити в Східну Європу з Півночі, а також інших континентів.

Популярні статті